نخ ترویرا چیست؟

جنس نخ ترویرا که بسیار نخ کاربردی هم می باشد از الیاف یکسره پلی استر هست و به طور معمول از دو رنگ سفید و مشکی تولید و عرضه می‌شود و همچنین باید گفت که از این نوع نخ در ساخت قسمت زیرین جوراب استفاده لازم به عمل می آید. این نخ کاربردی از چند رشته نخ که به آن ها رشته نخ های یکسره، نخ فیلامنت اطلاق می‌شود به وجود می آیند و در مورد نمره هم باید گفت که این نخ دارای نمره ۱۵۳ تکس می باشد.

بهره دیگری که از این نخ ترویرا به عمل می آید در طرح های گوناگون جوراب و رنگی در مارک می باشد و گاهی اوقات از نخ‌های پلاستیک در مارک های جوراب استفاده می شود چرا که از دارای شفافیت بسیار خوبی برخوردار هستند.

همینطور باید گفت که نخ پلاستیک از نخ ترویرا معمولی قیمت بیشتری دارد. یک گونه دیگر از ترویرا موجود است که به آن ترویرای پفکی گفته می شود و قیمت بالاتری از از ترویرای معمولی دارد که جهت مارک بسیار مناسب است  در زمینه شفافیت هم در سطح بسیار ایده آلی قرار دارد.

یکی دیگر از کاربرد بسیار خوب نخ ترویرا در زمینه پیش از کش و پس از پاشنه می‌باشد .

در مورد این نخ ها پیش از هر چیز باید بگوییم که در کل همه نخ ها به چهار گروه اصلی و مهم تقسیم بندی می شوند که در ادامه این متن هرکدام از آن ها را معرفی و مختصرا در مورد آن توضیحاتی خواهیم داد:

الف: نخ هایی که از الیاف طبیعی برخوردار هستند (ابریشم،  پشم، پنبه،  کنف ، ویسکوز،  بامبو)

ب: نخ های که از الیاف مصنوعی برخوردار هستند (پلی پلوپیلن،  پلی استر، استات ، اکرلیک، الیاف پلی نوزیک، ویسکوز نایلون ، ریون)

ج: نخ هایی که از الیاف های ترکیبی برخوردار هستند (پلی استر ویسکوز ، ملانژ، پنبه ، پلی استر پلی استر پشم، مولینه)

د: نخ های فنسی یا همان نخ های فانتزی (شنیل،  نخ های ریش، کادیکا ، اسلپ، اسپاندکس، نخ های افکت دار)

* در میان چهار دسته ای که در بالا به آن ها اشاره نمودیم، نخ هایی با بهره گیری از الیاف مصنوعی و در این میان اکرلیک و پلی استر جز آن هایی هستند که در میان عموم از کاربردهای بیشتری برخوردارند.

برای اطلاع از نحوهی خرید نخ ترویرا و فروش نخ ترویرا با سایت ایران پلی استر همراه باشید.

نخ های ساخته شده از الیاف های مصنوعی >>>> نخ پلی استر:

همه گونه های نخ های پلی استر:

در کل، نخ های پلی استر با نظر به نوع کارکرد و موارد قابل استفاده به شش گروه زیر تقسیم بندی می شوند.

1- نخ های POY: که باید آن ها را از ذوب نمودن چیپس های پلی استر یا همان گرانول به دست آورد.

2- نخ های FDY: یا همان نخ های POYیی که قابلیت کشیده شدن دارند.

3- نخ های DTY که در کشور ما با نام ترویرا در بین عموم نام گذاری می شوند همینطور به اسامی تکسچره یا استرج هم شناخته می شوند.

4- نخ های ATY: که از آن ها با نام نخ های ایر تکسچره هم یاد می شود،به گونه ای از نخ ها می گویند که از جنس DTY  ساخته می شوند که می توان با فشار هوا هم آم ها را کوبید.

5- نخ های اینتر مینگل: این گونه نخ هم از نخ های DTY ساخته می شود و به این شکل است که در فصل های تعیین شده ای، نخ های DTY را دارای جوش می کنند.

6- نخ های استیپل: نخی هایی هستند که از الیاف قطع شده شده فیلامنت در سیستم چرخانه ای یا همان ریسندگی رینگ ساخته می شود که کاربردهای زیادی هم دارد.

اطلاعات قیمت خرید نخ ترویرا و فروش نخ ترویرا در سایت ایران پلی استر موجود می باشد.

نمرات قابل تولید نخ ترویرا

همانطور که گفته شد نخ ترویرا یا همان نخ DTY از نخ های بسیار پرکاربرد در صنعت نساجی به شمار می آید و در حال حاضر امکان تولید این نخ از 75 تا 1800  دینر وجود دارد. به طور کلی نخ های ترویرا در انواع مختلفی قابل تولید هستند که عبارتند از:

 • نخ ترویرا ساده یا استخوانی
 • نخ ترویرا جوشی یا مینگل
 • نخ ترویرا کومینگل یا جوشی ضعیف
 • نخ ترویرای پفکی

هر کدام از انواع نخ های ترویرا در رنگ های متنوع و نمرات مختلف قابل تولید هستند. شرکت ایران پلی استر از بزرگترین تولید کنندگان نخ ترویرا است و در این شرکت امکان تولید انواع نخ ترویرا همچون نخ ترویرا ساده، نخ ترویرا جوشی، نخ ترویرا کومینگل و نخ ترویرا پفکی می باشد. نمرات قابل تولید نخ ترویرا در شرکت ایران پلی استر 150 و 300 دنیر و در تعداد فیلامنت مختلف هستند. البته این شرکت به واسطه برخورداری از تجهیزات و ماشین آلات کامل جدید و پیشرفته توانایی تولید نخ های ترویرا به صورت سفارشی و در نمرات مورد نیاز مشتریان را نیز دارد. در ادامه بیشتر در رابطه با ویژگی های نخ ترویرا و تولیدات شرکت ایران پلی استر صحبت خواهیم کرد.

ویژگی های نخ ترویرا

نخ ترویرا یا همان نخ DTY دارای نام های دیگری نیز تحت شرایط خاصی می باشد که قصد داریم آن ها را شرح دهیم. نخ های ترویرا در زمان تولید در کلاس وزنی یا همان دوک های  4و 5 کیلو گرمی بوده و پس از آن با استفاده از دستگاه شوایتر به دوک های یک کیلو گرمی تبدیل می شوند. نخ ترویرا در دوک های یک کیلو گرمی به نام های زیر معروف است:

در مواری نیز که نخ های ترویرا در کلاس وزنی زیر 1 کیلو گرم و به طور مثال در وزن های 300 گرم تا 600 تولید شوند، به آن ها نخ دوخت، نخ سردوز و نخ استرچ گفته می شود. شرکت ایران پلی استر توانایی تولید انواع نخ ترویرا در کلاس وزنی 4 و 5 کیلو گرم و همچنین زیر 1 کیلو گرم را دارد. نخ های تولید شده از بالاترین کیفیت برخوردار بوده و دارای استحکام بسیار خوبی نیز هستند. انعطاف پذیری و درخشندگی نخ های ترویرا بسیار عالی بوده و در برابر سایش نیز از بیشترین مقاومت برخوردار هستند. تولید نخ ترویرا در هر رنگی به خصوص رنگ سفید، مشکی و… امکان پذیر است. موارد کاربرد نخ های ترویرا بسیار وسیع بوده و در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

موارد کاربرد نخ ترویرا

با توجه به ویژگی ها و خصوصیات نخ ترویرا، صنایع تولید پارچه از این نوع نخ برای تولید بسیاری از انواع پارچه و البسه استفاده می نمایند. از جمله مهم ترین موارد کاربرد نخ ترویرا یا نخ DTY می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مناسب برای تولید پارچه پرده
 • مناسب برای تولید پارچه فاستونی
 • مناسب برای تولید پارچه
 • مناسب برای تولید پارچه رومبلی
 • مناسب برای تولید پارچه ملحفه
 • مناسب برای تولید پارچه کت و شلوار
 • مناسب برای تولید پارچه تریکو
 • مناسب برای تولید پارچه برزنتی
 • مناسب برای تولید پارچه چادر
 • مناسب برای تولید پارچه مانتویی
 • مناسب برای تولید روفرشی
 • مناسب برای تولید سجاده
 • مناسب برای تولید فرش ماشینی
 • مناسب برای تولید پتوی راشل
 • مناسب برای تولید انواع روکش صندلی
 • و…

 

علاوه بر موارد ذکر شده نخ ترویرا دارای کاربرد های صنعتی نیز بوده و در تولید بسیاری از لوازم جانبی خودرو از این نخ استفاده می شود. استحکام بسیار بالا و وزن سبک نخ ترویرا باعث شده تا از این نوع در بسیاری از صنایع استفاده شود و البته روز به روز نیز کاربرد این نخ در حال گسترش است.

قیمت نخ ترویرا

به طور کلی عوامل و فاکتور های مختلفی بر قیمت نخ ترویرا تاثیر گذار هستند که باید هر کدام از آن ها را مد نظر داشت. این عوامل و فاکتور ها عبارتند از:

 • نوع نخ ترویرا
 • رنگ
 • نمره
 • تعداد فیلامنت
 • درجه کیفی
 • حجم خرید
 • برند تولید کننده
 • و…

علاوه بر موارد ذکر شده که جزء مهم ترین و اصلی ترین فاکتور های تاثیر گذار بر قیمت نخ ترویرا است، عامل نوسانات قیمت ارز نیز در سال های اخیر جزء مهم ترین فاکتور های اثر گذار بر قیمت نخ ترویرا بوده است. عامل نوسانات قیمت ارز به قدری تاثیر گذار بوده که در حال حاضر خرید و فروش نخ ترویرا در بازار تنها با قیمت روز انجام می گیرد. قیمت روز نخ ترویرا را نیز باید از یک مرجع مطمئن و معتبر جویا شد زیرا افراد سودجو و واسطه ها قیمت هایی بالاتر از نرخ کارخانه به مشتریان اعلام می کنند. شرکت ایران پلی استر یک مرجع معتبر و مطمئن برای استعلام قیمت نخ ترویرا به صورت روز می باشد. کارشناسان شرکت ایران پلی استر براساس رنگ، نمره، تعداد فیلامنت، نوع نخ ترویرا و حجم خرید مشتریان سعی می کنند قیمت روز را اعلام نمایند.

خرید عمده نخ ترویرا

شرکت های بزرگ تولید کننده پارچه همواره به عنوان اصلی ترین خریداران عمده نخ ترویرا در کشور شناخته می شوند. این شرکت ها به دنبال خرید نخ ترویرا در حجم بالا و با کمترین قیمت بازار هستند و از طرفی مشخصه های کیفی و کمی محصولات نیز برای آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین دلیل نیز سعی می کنند کیفیت نخ ترویرا را با قیمت آن سنجیده و سپس اقدام به خرید نمایند. برخی از شرکت های بازرگانی نیز در کشور وجود دارند که اقدام به خرید نخ ترویرا به صورت عمده نموده و سپس شرایط صادرات آن به کشور های مختلف را فراهم می نمایند. صادر کنندگان نخ ترویرا به استاندارد بودن و گواهی های بین المللی محصول نیز اهمیت داده و سپس اقدام به خرید می نمایند.

در خرید نخ ترویرا به صورت عمده همواره حجم خرید در تعیین قیمت نهایی و تخفیفات بسیار تاثیر گذار است و بسیاری از کارخانجات به دلیل رقابتی بودن بازار برای سفارشات حجمی تخفیفات بسیار خوبی را در نظر می گیرند. شرکت ایران پلی استر نیز از جمله شرکت هایی بوده که برای سفارشات حجمی و به خصوص برای صارات نخ تروریرا در حجم های کلان تخفیفات و شرایط فروش بسیار خوبی را در نظر گرفته تا نظر خریداران را جلب نماید.

نخ های ساخته شده از الیاف های مصنوعی >>>> نخ پلی استر:

همه گونه های نخ های پلی استر:

در کل، نخ های پلی استر با نظر به نوع کارکرد و موارد قابل استفاده به شش گروه زیر تقسیم بندی می شوند.

1- نخ های POY: که باید آن ها را از ذوب نمودن چیپس های پلی استر یا همان گرانول به دست آورد.

2- نخ های FDY: یا همان نخ های POYیی که قابلیت کشیده شدن دارند.

3- نخ های DTY که در کشور ما با نام ترویرا در بین عموم نام گذاری می شوند همینطور به اسامی تکسچره یا استرج هم شناخته می شوند.

4- نخ های ATY: که از آن ها با نام نخ های ایر تکسچره هم یاد می شود،به گونه ای از نخ ها می گویند که از جنس DTY  ساخته می شوند که می توان با فشار هوا هم آم ها را کوبید.

5- نخ های اینتر مینگل: این گونه نخ هم از نخ های DTY ساخته می شود و به این شکل است که در فصل های تعیین شده ای، نخ های DTY را دارای جوش می کنند.

6- نخ های استیپل: نخی هایی هستند که از الیاف قطع شده شده فیلامنت در سیستم چرخانه ای یا همان ریسندگی رینگ ساخته می شود که کاربردهای زیادی هم دارد.

اطلاعات قیمت خرید نخ ترویرا و فروش نخ ترویرا  و همچنین خرید و فروش نخ انواع نخ ها در سایت ایران پلی استر موجود می باشد.

 

فهرست