اطلاعاتی کامل در مورد نخ DTY

نخ DTY با اسم های هیت ست ، مصطلح نخ و فیلامنت پفکی در میان مردم شناخته می شود. به جهت نزدیک تر شدن خاصیت های ظاهری نخ پلی استر با الیاف طبیعی ، در فرایند تکسچرازینگ تاب مجازی که به روش دیسک اصطکاکی انجام می شود نخ های POY به تکسچره بدل خواهد شد.

فرایند تکسچرازینگ

تکسچرایزینگ به یک سری از عملیات اطلاق می شود که در آن ها الیاف مصنوعی مانند پلی استر, نایلون اکریلیک و غیره, خاصیتی مانند الیاف طبیعی( مثل: پنبه ، ابریشم ، پشم و..) را به دست می آورند. به این معنا که در زمینه زیر دست(لمس نمودن پارچه) روش بافت و ظاهر به الیاف ایده آل برای ساخت منسوجات تبدیل خواهند شد .

به گونه ای دیگر باید گفت که تکسچرایزینگ را باید اینگونه تعریف کرد به یک سری مراحلی که برای آماده نمودن الیاف مصنوعی جهت تولید منسوجات به کار گرفته می شوند تکسچرایزینگ گفته می شود ،الیاف پلی استر که مورد استرچ یا تکسچرایزینگ قرار گرفته باشند، خواص فنریت به دست خواهند آورد.

گونه های مختلف نخ های تکسچره و کاربرد آن ها

این نوع نخ که در سه گونه ساده، اینترمینگل یا همان گره زده شده و همچنین کومینگل به تولید می رسد در به تولید رساندن پارچه های رو مبلی، پیراهنی، پرده ای، کت و شلواری،ملحفه ای، فاستونی، رو فرشی و سجاده، خواب مصارف صنعتی و فرش ماشینی به کار گرفته می شود. نخ های اینترمینگل یا همان نخ های گره زده شده به طور معمول جهت نخ های چله کاربرد خواهند داشت. از موارد دیگر کاربرد های این نخ باید به پوشاک تریکویی، مانتویی، جین، روکش صندلی و پتوی راشل اشاره نمود.

نخ DTY ساخته شده شرکت در رنگ های گوناگون زیادی و با  نمره بسیار خوب ۷۵ الی ۱۲۰۰ دنیر تولید می شود. نخ مذکور نتیجه فرایند تکمیلی تکسچرایزنیگ به گونه دیسک اصطکاکی بر روی نخ POY می باشد که هدف اصلی آن نزدیک شدن هر چه بیشتر خاصیت های ظاهری نخ پلی استر به الیاف طبیعی هستند و به دو روش اینترمینگل و ساده به تولید می رسد. می توان برای فروش نخ و خرید نخ DTY به سایت ایران پلی استر مراجعه کنید و از شرایط خرید و فروش نخ اطلاع پیدا کنید.

آشنایی با نخ dty

امکانات نخ

 • نمره تقریبی: 75 تا 1500 دنیر با گونه های مختلف اینترمینگل
 • میزان براقیت: نیمه مات -برایت – سوپر برایت
 • رنگ ها: تنوع بسیار خوب از رنگ ها با ثبات نوری، تصعیدی و شستشویی مورد نیاز کاربر
 • میزان فیلامنت: 24 الی 1152 با نظر به نمره نخ متغیر است.
 • DTY خاص: نخ هایی که جمع شدگی پایین دارند، لایکرادار، جمع شدگی مناسب، ملانژ چهار رنگ، High Bulck و …
 • چگونگی مصرف: رومبلی، پرده، پوشاک تریکویی، مانتویی، جین، پیراهن های مردانه، سجاده های زیبا، خواب فرش ماشینی، روکش های صندلی ، پتوی راشل، مصارف صنعتی

نخ تکسچره تاب مجازی ( Draw Textured Yarn ) یا همان  DTY کامل ترین ساخت و مصرف را در میان دیگر نخ های تکسچره شده دارا می باشد. این نوع نخ ها که با اسم های مصطلح نخ فیلامنت شلاقی، پفکی و هیت ست شناخته شده هستند، جهت مصارف گوناگونی مصرف دارند، برای مثال باید که از پیراهنی، پرده ای ، ملحفه ای و … نام برد.

این گونه نخ ها به طور معمول با دستگاه هایی که از مناطق حرارتی اولیه V و M شکل برخوردار هستند به تولید می رسند. نخ هایPOY بعد از گذشتن از منطقه های حرارتی و همچنین کششی به دیسک های اصطکاکی(Friction Zone ) وارد شده و تاب مجازی را به خود می بینند و بعد از آن جهت تثبیت شدن به منطقه حرارتی ثانویه وارد خواهند شد.

قیمت نخ

DTY به دو گروه ساده و اینترمینگل تقسیم بندی می شود:

در برخی مدل از ماشین آلات که عرض نمودیم جت های گره زن قرار داده شده و به این شکل نخ هایی که گره زده شده یا نخ جوشی هستند و همچنین کومینگل یا نخ پفکی به تولید خواهند رسید. نخ های گره زده شده به طور معمول برای نخ های چله به کار گرفته خواهند شد.

نمرات قابل تولید نخ DTY

در رابطه با نمرات قابل تولید نخ DTY باید گفت که این موضوع به عوامل مختلفی بستگی داشته که از جمله آن ها می توان به تکنولوژی و ماشین آلات موجود در کارخانجات اشاره کرد. در برخی از کارخانجات امکان تولید نخ DTY با نمره 75 تا 1200 دنیر وجود داشته و در برخی دیگر از کارخانجات که از تکنولوژی پیشرفته تر و جدید برای تولید نخ DTY استفاده می شود، امکان تولید این نوع نخ با نمره 75 تا 1500 دنیر وجود دارد. علاوه بر آن در حال حاضر کارخانجات متعددی نیز وجود دارند که از تکنولوژی روز دنیا در صنعت نساجی برخوردار بوده و در حال حاضر توانایی تولید این دسته از نخ در نمره 75 تا 1800 دنیر را دارند.

البته هر کدام نمرات قابل تولید نخ DTY از نظر تعداد فیلامنت نیز به انواع مختلفی تقسیم می شوند. به طور مثال نخ DTY با نمره 300 دنیر در تعداد فیلامنت 96، 144، 192 قابل تولید می باشد. تنوع نخ های DTY از نظر نمره و تعداد فیلامنت بسیار گسترده بوده و کارخانجات صنعتی می توانند براساس سفارش مشتریان اقدام به تولید نخ DTY در نمره و تعداد فیلامنت مورد نظر آن ها نمایند.

ردیف فیلامنت نمره نخ(دنیر)
۱ 36 75
۲ 36 100
۳ 48 100
۴ 48 150
۵ 72 150
۶ 72 200
۷ 96 230
۸ 96 240
۹ 48 250
96 250
ردیف فیلامنت نمره نخ(دنیر)
۱ 96 300
۲ 144 300
۳ 192 300
۴ 96 420
۵ 96 430
۶ 144 430
۷ 192 430
۸ 96 450
۹ 144 450
192 600
ردیف فیلامنت نمره نخ(دنیر)
۱ 192 800
۲ 192 850
۳ 384 850
۴ 192 900
۵ 288 900
۶ 384 1000
۷ 192 1000
۸ 384 1050
۹ 384 1200
576 1200

موارد کاربرد نخ

همان طور که گفته شد نخ DTY از کاربرد بسیار گسترده ای در صنعت نساجی برخوردار بوده و همچنین از نظر رنگ و براقیت نیز این نوع نخ بسیار متنوع می باشد. یکی از مهم ترین موارد کاربرد نخ DTY امکان تولید مدل های خاصی از آن است که دارای تفاوت هایی با نخ DTY بوده و در صنعت نساجی نیز کاربرد وسیعی دارند. به عبارتی می توان گفت مدل های خاص نخ DTY همگی جزء زیر مجموعه این نخ هستند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نخ ترویرا
 • نخ ترویرا رنگی
 • نخ استرچ
 • نخ دوخت
 • نخ سردوز
 • نخ شوایتری
 • و…

تمامی موارد ذکر شده جزء زیر مجموعه این نوع از نخ به شمار می آیند و لازم به ذکر است که نخ های DTY در ایران بیشتر با نام نخ ترویرا شناخته می شود. نخ شوایتری نیز زیر مجموعه DTY بوده و با نام های نخ دوخت، نخ سردوز و نخ خیاطی نیز شناخته می شود که یکی از پرمصرف ترین و پرکاربردترین انواع نخ در صنعت پوشاک به شمار می آید. مدل های خاص نخ DTY هر کدام برای موارد مشخصی کاربرد داشته و در نمرات و تعداد فیلامنت متنوع قابل تولید است.

ویژگی های نخ DTY

حال که با موارد کاربرد نخ DTY آشنا شدید، قصد داریم در رابطه با ویژگی های نخ DTY نیز توضیحاتی را ارائه کنیم. نخ های DTY همانند دیگر انواع نخ دارای یک سری خصوصیات و ویژگی ها بوده که برای خریداران و کارخانجاتی که از این نوع نخ به عنوان ماده اولیه در تولیدات خود استفاده می کنند، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و به آن توجه ویژه ای دارند. از جمله مهم ترین ویژگی ها و خصوصیات نخ های DTY می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاملا سازگار با محیط زیست
 • برخورداری از استحکام و مقاومت عالی
 • مقاوم در برابر حرارت
 • برخورداری از قابلیت بازیافت
 • برخورداری از مقاومت بالا در برابر سایش
 • جذب کننده رطوبت
 • برخورداری از خاصیت ضد باکتری
 • مقاوم در برابر اشعه های فرابنفش
 • و…

البته روز به روز با پیشرفت تکنولوژی و فناوری شاهد تولید انواع خاصی از نخ های DTY هستیم که دارای ویژگی ها و قابلیت های جدیدتری بوده و کاربرد وسیعی برای صنایع نساجی دارند.

قیمت نخ DTY

قیمت نخ DTY وابسته به عوامل مختلفی بوده که هر کدام تاثیر به سزایی در تعیین قیمت این نوع نخ دارند و برای قیمت گذاری نخ های DTY نیز باید تمامی این عوامل مورد بررسی و آنالیز قرار گیرد. عوامل تاثیر گذار بر قیمت نخ DTY عبارتند از:

 • میزان استحکام و مقاومت نخ
 • میزان مقاومت نخ در برابر حرارت
 • تنش و اصطکاک نخ
 • برند تولید کننده
 • رنگ و براقیت نخ
 • درجه کیفی
 • حجم خرید
 • و…

موارد ذکر شده جز مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر قیمت نخ های DTY به شمار می آید که البته امروزه مواردی نظیر شرایط بازار، نوسانات قیمت ارز، افزایش قیمت مواد اولیه، افزایش قیمت تجهیزات و ماشین آلات، افزایش قیمت نگهداری و تعمیرات تجهیزات و… نیز بر قیمت نخ DTY تاثیر گذار بوده اند. رقابت شدید و نوسانات بازار در سال های اخیر جزء تاثیر گذار ترین عوامل بر قیمت نخ های DTY بوده است زیرا شرکت های تولید کننده برای به دست آوردن سهم بیشتری از بازار مجبور به ارائه قیمت های رقابتی برای فروش تولیدات خود بوده اند.

نوسانات شدید بازار نیز در سال های اخیر باعث شده تا خرید و فروش نخ DTY تنها با قیمت روز انجام گیرد و قیمت روز نخ های DTY را نیز می توان از مراجع معتبر نظیر شرکت ایران پلی استر جویا شد.

مرکز خرید نخ DTY

همواره متقاضیان و خریداران عمده نخ DTY که اغلب شامل صنایع پوشاک و مد نیز هستند، به دنبال یک مرکز خرید معتبر و مطمئن برای خرید نخ DTY با قیمت مناسب و کیفیت عالی می باشند. خریداران و به خصوص صنایع پوشاک همواره به مشخصات های کیفی و کمی نخ های DTY از جمله میزان استحکام، میزان مقاومت در برابر حرارت، میزان تنش و اصطکاک، نمره و تعداد فیلامنت، قیمت، برند تولید کننده و… همواره توجه دارند. در کنار این موارد همواره شرایط و نوسانات بازار نیز بر روی نحوه خرید این نخ توسط خریداران تاثیر گذار خواهد بود. کارخانجات بزرگ تولید پارچه و البسه همواره به دلیل خرید های حجمی به دنبال نازلترین قیمت و بالاترین کیفیت هستند.

شرکت ایران پلی استر به عنوان معتبرترین و مطمئن ترین مرکز خرید نخ DTY در کشور شناخته شده و بسیاری از کارخانجات و فعالان حوزه نخ و پوشاک همکاری دارد. این شرکت بهترین و باکیفیت ترین انواع نخ DTY را تولید کرده و به کشور های مختلف آسیایی و اروپایی نیز صادر می نماید. خریداران و مشتریان عمده نخ DTY می توان اقدام به خرید این نوع نخ با نازلترین قیمت بازار نمایند.

فهرست