اطلاعات کامل در مورد نخ تابیده (TFO)

عملیات مختلف تابندگی به جهت اصلاح نمودن خصوصیات زیر مجموعه نخ، بیشتر کردن انسجام های موجود در رشته فیلامنتی، کم کردن انعکاس های نور فیلامنت ها و ایجاد تغییر در سطح مقطع نخ بر روی طیف بزرگی از نخها به انجام می رسد.

ماشین آلات مختلف تابندگی توانایی تابیدن نخ های DTY ،FDY ،ITY و BCF را به شکل چند لا یا اینکه تک لا را دارا می باشند و محصولات تولید شده را در میزان تقریبی نمره ۵۰ الی ۱۸۰۰ دنیر و همینطور دورتابی بین ۴۰ تا ۱۶۰۰ تولید خواهد کرد. نخ های ارزشمند TFO در تولید پارچه های پرده ای، پارچه های رو مبلی، پارچه های پیراهنی، پارچه های لباسی زنانه، شال و روسری،پارچه های چادری، پارچه های شبه فاستونی، پارچه های کرپ، نخ برودری که در رو تختی ها وجود دارد، نخ دوخت، فرش ماشینی و…مصرف خواهد شد.

در سالن نخ تابیده (TFO) انواع گوناگونی از نخ ها  که از میان آن ها می توان به DTY،FDY،SDY،ITY و ATY اشاره نمود که البته با توجه به نحوه سفارش بصورت یک لا یا چند لا مورد تابیده شدن قرار می گیرند. بهره بردن از تکنولوژی های گوناگون در سالن تاب، این مورد را به وجود آورده است که توانایی پیدا کنیم نخ ها با تاب ، نمره و همچنین کلاس های وزنی گوناگون با در نظر گرفتن الزامات مشتری به تولید برسانیم.

ویژگی های خاص نخ های تابیده (TFO) ایران پلی استر:

 • نمره تقریبی : 75 تا 1500 دنیر
 • کلاس های وزنی : 1.5 و 3 کیلوگرم
 • میزان براق بودن: نیمه مات – برایت – سوپر برایت
 • تاب با متر: 100 TPM تا 3000 TPM

با در نظر گرفتن تکنولوژی های گوناگون که در شرکت ایران پلی استر موجود هستند، امکان به تولید رساندن گونه های مختلف نخ های تابیده فانتزی، تاب بالا و یا با جمع شدگی بالا جهت مصارف مورد نظر به وجود آمده است.

معرفی دستگاه های تابندگی

همان طور که می دانیم برای افزایش استحکام نخ، پوشش و چسبندگی الیاف و… باید فرآیند تابندگی نخ انجام گرفته و محصول نهایی تحت عنوان نخ تابیده برای تولید انواع پارچه مورد استفاده قرار می گیرد. منظور از فرآیند تاباندن الیاف این است که الیاف را حول محور خود پیچیده تا نقاط اصطکاک میان الیاف نخ افزایش یابد. این عمل تاثیر زیادی در افزایش استحکام و یکنواختی نخ خواهد داشت و به همین دلیل برای انجام آن از دستگاه های تابندگی مخصوص استفاده می کنند. به طور کلی اگر بخواهیم اهداف تابیدن نخ را ذکر کنیم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش یکپارچگی و یکنواختی نخ
 • عدم پرز دار شدن نخ
 • افزایش استحکام و مقاومت نخ
 • آماده سازی نخ جهت بافندگی

در فرآیند تولید برای عملیات تاباندن نخ ها که یک عملیات بسیار مهم محسوب می شود، از دستگاه های رینگی یا تو فور وان (to for one) استفاده می شود. این دستگاه ها جزء پر کاربرد ترین و مهم ترین دستگاه ها برای تاباندن نخ به شمار می آید. در ادامه سعی می کنیم اطلاعات بیشتری را در رابطه با این دو دستگاه ارائه نماییم.

نخ تابیده (TFO)

دستگاه تابندگی رینگ

یکی از مهم ترین انواع دستگاه هایی که برای یک لا یا چند لا کردن نخ و در نهایت تاباندن نخ مورد استفاده قرار می گیرد، دستگاه رینگ می باشد. دستگاه رینگ توانایی تاب دادن نخ به صورت مستقیم و برای افزایش استحکام و مقاومت آن را دارد. البته لازم به ذکر است که این دستگاه دارای قسمت کشش نمی باشد. در این دستگاه ابتدا دو تا چند نخ وارد بخش رینگ شده و تابیده می شوند. در حال حاضر برای تاب فانتزی از دستگاه رینگ استفاده نمی گردد زیرا تاب فانتزی برای بهبود ظاهر نخ است.

فرآیند تاب دادن نخ در این دستگاه با سیستم عینکی یا همان رینگ و شیطانک انجام، نخ تابانده شده و سپس بر روی ماسوره پیچانده می شود. این دستگاه دارای دو بخش اصلی می باشد که عبارتند از:

 • بخش قفسه
 • بخش تاب و پیچش یا همان ماسوره و دوک

یکی روش های رایج و متداول تولید نخ تابیده (TFO) استفاده از دستگاه های رینگی است که همچنان نیز در بسیاری از کارخانجات از این دستگاه ها استفاده می شود.

نخ تابیده (TFO)

دستگاه تابندگی تو فور وان (two for one)

دستگاه های تابندگی تور فور وان (two for one) به عنوان نسل جدید دستگاه های تولید نخ تابیده (TFO)  به شمار می آید که دارای تفاوت های بسیار زیادی با دستگاه های رینگی است. فرآیند تاباندن نخ در دستگاه های تو فور وان (two for one) به این شکل است که ابتدا نخ ها از روی بوبین ها باز شده و پس از تاباندن روی بوبین دیگری پیچانده خواهند شد. از جمله مهم ترین ویژگی های این دستگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قابلیت تولید بالاتر
 • عدم نیاز به دستگاه بوبین پیچی
 • سرعت تولید بالاتر

از جمله مهم ترین بخش های دستگاه تو فور وان (two for one) می توان موارد زیر را نام برد:

 • بازوی نگهدارنده بوبین نخ
 • کشیدگی نخ
 • درام یا ترومل
 • بالون گیر نخ
 • و…

کارخانجاتی که به تازگی تاسیس شده یا تکنولوژی تولید خود را به روز کرده اند، از دستگاه تور فور وان (two for one) در فرآیند تولید نخ تابیده (TFO) استفاده می کنند. حتی دلیل نام گذاری نخ تابیده (TFO) نیز براساس نام دستگاه تور فور وان (two for one) می باشد.

نمرات قابل تولید نخ تو فور وان(two for one)

ردیف فیلامنت نمره نخ(دنیر)
۱ 24 50
۲ 24 75
۳ 36 75
۴ 36 100
۵ 48 100
۶ 48 150
۷ 72 150
۸ 72 200
۹ 96 200
۱۰ 96 300
ردیف فیلامنت نمره نخ(دنیر)
۱۱ 144 300
۱۲ 96 350
۱۳ 288 400
۱۴ 96 450
۱۵ 288 450
۱۶ 192 600
۱۷ 192 800
۱۸ 192 900
۱۹ 192 1200
۲۰ 384 2400

موارد کاربرد نخ تابیده (TFO)

همان طور که گفته شد نخ تابیده (TFO) از تاباندن دیگر انواع نخ تولید می شود و به عبارتی کارخانجات نساجی مدل های مختلف نخ را در با دستگاه تو فور وان تابانده و تحت عنوان محصولات تابیده (TFO) به مشتریان و صنایع پوشاک ارائه می کنند. از جمله انواع نخ تابیده (TFO) می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نخ FDY پلی استر تابیده در نمرات مختلف
 • نخ نایلون تابیده در نمرات مختلف
 • نخ های پوشش اسپاندکس
 • نخ ملانژ تابیده
 • نخ ITY تابیده
 • نخ سوپر برایت تابیده
 • مدل های مختلف نخ تکسچره تابیده
 • و…

هر کدام از انواع نخ های نام برده شده در تولید انواع پارچه و همچنین در صنایع فرش ماشینی کاربرد دارند و به جرات می توان گفت نخ های تابیده جزء پر کاربرد ترین انواع نخ در صنایع پوشاک به شمار می آید.

خرید نخ تابیده (TFO)

خرید نخ تابیده (TFO) در انواع مختلف از راه های مختلفی امکان پذیر است اما بهترین روش خرید مستقیم از کارخانجات تولید کننده این محصول می باشد. خرید نخ تابیده (TFO) از واسطه ها و دلالان بازار به هیچ وجه توصیه نمی شود زیرا معمولا انواع نخ تابیده (TFO) توسط واسطه ها و دلالان با قیمت های بسیار بالایی به خریداران عرضه می شود. البته لازم به ذکر است که عوامل و شرایط مختلفی بر خرید و فروش نخ تابیده (TFO) در بازار تاثیر گذار هستند که باید تمامی آن ها را مد نظر داشت. اما در حالت کلی می توان گفت شرکت ایران پلی استر یکی از بهترین شرکت های تولید کننده انواع نخ تابیده (TFO) است که می توان از طریق آن اقدام به خرید مستقیم انواع نخ تابیده (TFO) نمود. این شرکت در حال حاضر دارای تکنولوژی برتر و پیشرفته در حوزه تولید انواع نخ تابیده (TFO) بوده و محصولات تولیدی این شرکت از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند.

قیمت نخ تابیده (TFO)

یکی از دغدغه های بسیاری از کارخانجات تولید پارچه و صنایع فرش خرید نخ تابیده (TFO) با قیمت مناسب و مقرون به صرفه است و به همین دلیل نیز اغلب بررسی و تحقیقات زیادی را انجام داده و کارخانجات مختلف مذاکره می کنند. در بازار پر نوسان و بسیار رقابتی حال حاضر نیز تهیه نخ تابیده (TFO) با نازلترین قیمت برای بسیاری از کارخانجات کار سخت و بسیار دشواری است. اما لازم است این نکته را ذکر کنیم که شرکت ایران پلی استر شرایطی را فراهم نموده تا کارخانجات تولید پارچه بتوانند بهترین انواع نخ تابیده (TFO) را با نازلترین قیمت خریداری نمایند.

برای استعلام قیمت نخ تابیده (TFO) و همچنین شرایط فروش عمده می توانید با کارشناسان ایران پلی استر ارتباط برقرار کرده و اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت نمایید.

فهرست