آشنایی با نخ های کشی اسپاندکس

برای اطلاعات از مراحل ساخت نخ اسپاندکس و موارد استفاده آن با ما همراه باشید.

نخستین لیف فیلامنتی می باشد که در سال ۱۹۵۹ یا همان  ۱۳۳۸ به وسیله شرکت دوپونت آمریکا به شکل تجاری و به میزان زیادی مورد تولید قرار گرفت.

چرا کش را اسپاندکس می‌گویند؟

غرب چیزی به نام برند وجود دارد که متاسفانه جای این مورد قطعا در صنعت کشور ما ایران خالی می باشد. گاهی اوقات همین برند تا حدی محبوب و بزرگ می شود که دیگران نام برند را به عنوان ماهیت و اسم کالا به کار می برند به عنوان مثال قبل ها از نام کلینکس به جای دستمال کاغذی ، ریکا به جای مایع ظرفشویی و حتی تاید به جای پودر لباسشویی استفاده می کردند و بسیاری دیگر.
لایکرا و اسپاندکس هم همین مورد برایشان به وجود آمده است و این دو اسم برند های تجاری می باشند که بر روی کش ها،  الاستان ها و یا به گونه ای دیگر بر روی پلی اورتان ها قرار داده شده است.

اسپاندکس «spandex» در لغت به معنای گسترش یابنده یا نخ لایکرا «lycra» گونه ای از الیاف مصنوعی است که خاصیت کششی بسیار خوبی دارند و دارای کاربردهای مفیدی در صنعت پوشاک می باشند.

نخ اسپاندکس یا لایکرا می تواند که به سادگی به پارچه یا لباس حالت تحرک پذیری بسیار خوبی اهدا کند.

نخ لایکرا در لباس های ورزشی و ایروبیک و پیراهن و شلوار و گونه های دیگر پوشاک بسیار عالی است و باید گفت که از حالت کششی و استرچ لایکرا در مد بهره به عمل آورده می شود و لباسهای بسیار جالبی را به وجود می آورد.

تولیدات شرکت سپاهان زرنخ دهق در ساخت گونه های مختلف نخ های مشکی و سفید و با نمره های ۷۵٫۴۰ و ۷۵٫۲۰ و ۱۰۰٫۴۰ و ۱۰۰٫۳۰ و ۱۵۰٫۴۰ و ۱۵۰٫۷۰ با ضمانت کامل رنگ و کیفیت بی نظیر می باشد.

در بافت پارچه و کارخانه ها به گونه ای از پارچه که در آن ها کش به کار گرفته شده باشد لایکرا می‌ گویند و در بیشتر موارد به مورد دومی که به علاوه کش استفاده به عمل آمده است هم اشاره می شود به عنوان مثال گفته می شود پارچه ویسکوز لایکرا – ویسکوز اسپاندکس-–  پنبه لایکرا پنبه اسپاندکس .
و اشتباهی که همیشه در صنعت ساخت پارچه به وجود می آید استفاده کردن از کلمه اسپان به جای اسپاندکس می باشد. همان موردی که ما با نام دوستان خود انجام میدهیم به عنوان مثال به جای “پریسا” از “پری”  استفاده می کنیم در شرایطی که اسپان در انگلیسی به ریسیده شده (spun) معنی می شود که باید گفت متضاد کلمه فیلامنت می باشد . و اگر به این مورد واژگانی نظری داشته باشیم در اسپان و اسپاندکس تفاوت های بسیار زیادی مشاهده خواهیم کرد.

نخ به دست آمده از الیاف می باشد به این معنا که با ریسیدن  هرگونه الیاف ، نخ ساخته میشود.  الیاف به دو دسته اصلی تقسیم بندی می‌شوند.
۱٫ فیلامنت  (filament) :  به الیاف یکسره فیلامنت گفته می شود. به عنوان مثال ابرایشم یک فیلامنت می باشد ، نخ ترویرا  فیلامنت می باشد.

۲٫ استیپل (staple) :  پارچه ای که از گونه های نخ های فیلامنتی تولید میشوند قسمت زیر دست دشواری دارند و  در بیشتر موارد هنگام بهره بردن فرد احساس راحتی نخواهد کرد به همین جهت کارخانه ها جهت اصلاح خاصیت ها و سادگی پارچه و لباس  الیاف فیلامنتی را مورد برش قرار می دهند سپس آنها را مانند پنبه می‌ریسند.  در لاتین به نخ های استیپلی که مورد ریسیده شدن قرار گرفته اند اسپان spun می‌گویند.

اسپانیک اصطلاح است که به طور معمول برای گونه ای نخ پلی استر یا همان تکه تکه شده به کار برده می شود که معنی دقیق آن نخ هایی می باشد که الیاف آن قطعه قطعه هستند و از حالت یکسره برخوردار نیستند و فقط مختص به پلی استر نمی شود . اسپان بودن یک  گونه نخ به وارد و خارج شدن هوا در لباس کمک شایانی می کند.

نخ اسپاندکس

نخ اسپاندکس

تفاوت بین لاکرا و نخ اسپاندکس و کش در چه می باشد؟

اگر قصد داشته باشیم تفاوتی میان لایکرا (لاکرا ( و اسپاندکس درک کنیم باید گفت که ، شرکت دوپونت اسپاندکس را به وجود اورد ، بعد از آن تیم تحقیقاتی این شرکت لیف کشسانی تازه ای را تولید نمود که در دماهای افزایش یافته هم مقاومت خود را حفظ می کرد و نام لایکرا را برای آن در نظر گرفت خلاصه وار باید گفت : اسپاندکس دقیقا همان کش می باشد اما لایکرا کشی می باشد که در دماهای افزایش یافته مقاومت خودش را ازدست نخواهد داد و به طور کلی تفاوتی میان این دو وجود نخواهد داشت.

اسپاندکس گرفته شده از لغت (expands) می باشد که به معنای گسترش یابنده هم است . لاکرا مقاومت بسیار خوبی دارد و توانایی کشش تا میزان  پنج برابر طول عادی خود را دارا می باشد و هیچ صدمه ای به بافت پارچه وارد نخواهد کرد ، به همین دلیل از این گونه الیاف در صنعت پارچه برای ساخت گونه های مختلف  لباس ها بهره برده می شود به این علت که به هر میزان که کش بیاید سپس به حالت نخست خود بازمی گردد. حتی اگر این نوع  پارچه را با آب بسیار داغ مورد شستشو قرار دهید و آویز نمایید بعد از خشک شدن مشاهده خواهید کرد که هیچ  میزان تغییری در اندازه و سایز و بافت به وجود نیامده است.

نخ لاکرا را به طور معمول با گونه های نخ دیگر ترکیب می نمایند و نمونه لاکرای آن پارچه خاص را به تولید می رسانند. حتما نام هایی مانند جودون لاکرا ، پنبه لاکرا، کرپ لاکرا یا همان کرپ کشو … را تابه حال شنیده اید. این موارد مثال هایی نخ لاکرا هنگام ترکیب شدن با موارد دیگر هستند.

 نخ لاکرا یا اسپاندکس در مراحل به تولید رساندن پارچه مثل دیگر نخ ها به پارچه افزوده می شوند که پارچه ی ساخته شده را به اصطلاح پارچه لاکرا نام گذاری می کنند.

این مورد که می گویند فرق این دو در تحمل میزان حرارت  می باشد  آن جا خودش را نشان داد که : ما قصد داشتیم جهت به تولید رساندن جوراب نانو میزان دما رو تا ۱۴۰ درجه افزایش دهیم  در پایان کش جوراب خراب شد و به گونه ای وا رفت ولی  در صنعت پارچه بافی به این دلیل که در تار یا پود پارچه ها از اسپاندکس لایکرا بهره برده می شود  دما را تا ۱۹۰ درجه هم بالا ببریم هیچ موردی پیش نخواهد آمد.

مراحل ساخت نخ اسپاندکس

به چهار روش می‌توان این نخ را تولید نمود.
۱٫ ذوب ریسی
۲٫ خشک ۳٫ تر ریسی
۴٫ ریسندگی

به طور تقریبی ۹۵% اسپاندکس دنیا به شیوه محلول ریسی –خشک ریسی به تولید می رسند که همان خشک ریسی خود از پنج مرحله برخوردار است:
۱٫مرحله اول ساخت پلیمر اولیه از منومر ها است. در همین مرحله منومر ها گلیکول را با دیسوسیانیت به نسبت های یک به دو ۱:۲ ترکیب میگردد برای آنکه پلیمر اولیه تولید گردد.
۲٫ در مرحله دوم پلیمر حاضر شده از مرحله قبل را با میزان مساوی دی آمین ترکیب می کنند. این مورد را با نام ” رشد زنجیر پلیمری ” می شناسند.
همچنین باید که محلول به وجود آمده را با DMAC رقیق کرد تا جهت ریسیدن آماده شود.
۳٫ در این مرحله مواد پلیمری را با اکستروژن تولید به الیاف خواهند کرد.
۴٫ الیاف ساخته شده را کنار هم قرار می دهند تا به زخامت مورد نظر دست پیدا کنند. همچنین باید گفت که الیاف اسپاندکس به یک دیگر خواهند چسبید ، به همین می باشد که یک رشته از الیاف از چند الیاف ریز تر برخوردار میباشد.
۵٫ و در پایان بر روی الیاف ساخته شده عملیات پایانی انجام می گیرد تا جهت استفاده در صنعت مناسب شوند.

برای اطلاعات خرید و فروش نخ اسپاندکس می توان به صفحه اصلی سایت مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست