آشنایی با نخ های کشی اسپاندکس

برای اطلاعات از مراحل ساخت نخ اسپاندکس و موارد استفاده آن با ما همراه باشید.

نخستین لیف فیلامنتی می باشد که در سال ۱۹۵۹ یا همان  ۱۳۳۸ به وسیله شرکت دوپونت آمریکا به شکل تجاری و به میزان زیادی مورد تولید قرار گرفت.

چرا کش را اسپاندکس می‌گویند؟

غرب چیزی به نام برند وجود دارد که متاسفانه جای این مورد قطعا در صنعت کشور ما ایران خالی می باشد. گاهی اوقات همین برند تا حدی محبوب و بزرگ می شود که دیگران نام برند را به عنوان ماهیت و اسم کالا به کار می برند به عنوان مثال قبل ها از نام کلینکس به جای دستمال کاغذی ، ریکا به جای مایع ظرفشویی و حتی تاید به جای پودر لباسشویی استفاده می کردند و بسیاری دیگر.

لایکرا و اسپاندکس هم همین مورد برایشان به وجود آمده است و این دو اسم برند های تجاری می باشند که بر روی کش ها،  الاستان ها و یا به گونه ای دیگر بر روی پلی اورتان ها قرار داده شده است.

اسپاندکس «spandex» در لغت به معنای گسترش یابنده یا نخ لایکرا «lycra» گونه ای از الیاف مصنوعی است که خاصیت کششی بسیار خوبی دارند و دارای کاربردهای مفیدی در صنعت پوشاک می باشند.

نخ اسپاندکس یا لایکرا می تواند که به سادگی به پارچه یا لباس حالت تحرک پذیری بسیار خوبی اهدا کند. نخ لایکرا در لباس های ورزشی و ایروبیک و پیراهن و شلوار و گونه های دیگر پوشاک بسیار عالی است و باید گفت که از حالت کششی و استرچ لایکرا در مد بهره به عمل آورده می شود و لباسهای بسیار جالبی را به وجود می آورد.

تولیدات شرکت ایران پلی استر در ساخت گونه های مختلف نخ های مشکی و سفید و با نمره های ۷۵٫۴۰ و ۷۵٫۲۰ و ۱۰۰٫۴۰ و ۱۰۰٫۳۰ و ۱۵۰٫۴۰ و ۱۵۰٫۷۰ با ضمانت کامل رنگ و کیفیت بی نظیر می باشد.

در بافت پارچه و کارخانه ها به گونه ای از پارچه که در آن ها کش به کار گرفته شده باشد لایکرا می‌ گویند و در بیشتر موارد به مورد دومی که به علاوه کش استفاده به عمل آمده است هم اشاره می شود. به عنوان مثال گفته می شود پارچه ویسکوز لایکرا – ویسکوز اسپاندکس-–  پنبه لایکرا پنبه اسپاندکس .

و اشتباهی که همیشه در صنعت ساخت پارچه به وجود می آید استفاده کردن از کلمه اسپان به جای اسپاندکس می باشد. همان موردی که ما با نام دوستان خود انجام میدهیم به عنوان مثال به جای “پریسا” از “پری”  استفاده می کنیم در شرایطی که اسپان در انگلیسی به ریسیده شده (spun) معنی می شود که باید گفت متضاد کلمه فیلامنت می باشد . اگر به این مورد واژگانی نظری داشته باشیم در اسپان و اسپاندکس تفاوت های بسیار زیادی مشاهده خواهیم کرد.

نخ به دست آمده از الیاف می باشد به این معنا که با ریسیدن  هرگونه الیاف، نخ ساخته می شود. الیاف به دو دسته اصلی تقسیم بندی می‌شوند.

 1. فیلامنت(filament) :  به الیاف یکسره فیلامنت گفته می شود. به عنوان مثال ابرایشم یک فیلامنت می باشد ، نخ ترویرا  فیلامنت می باشد.
 2. استیپل (staple):  پارچه های که از گونه های نخ های فیلامنتی تولید می شوند. قسمت زیر دست دشواری دارند و در بیشتر موارد هنگام بهره بردن فرد احساس راحتی نخواهد کرد به همین جهت کارخانه ها جهت اصلاح خاصیت ها و سادگی پارچه و لباس، الیاف فیلامنتی را مورد برش قرار می دهند سپس آنها را مانند پنبه می‌ریسند. در لاتین به نخ های استیپلی که مورد ریسیده شدن قرار گرفته اند اسپان(spun) می‌گویند.

اسپان: یک اصطلاح است که به طور معمول برای گونه ای نخ پلی استر یا همان تکه تکه شده به کار برده می شود که معنی دقیق آن نخ هایی می باشد که الیاف آن قطعه قطعه هستند و از حالت یکسره برخوردار نیستند و فقط مختص به پلی استر نمی شود. اسپان بودن یک  گونه نخ به وارد و خارج شدن هوا در لباس کمک شایانی می کند.

تفاوت بین لاکرا و نخ اسپاندکس و کش در چه می باشد؟

اگر قصد داشته باشیم تفاوتی میان لایکرا (لاکرا) و اسپاندکس درک کنیم باید گفت که شرکت دوپونت، اسپاندکس را به وجود اورد ، بعد از آن تیم تحقیقاتی این شرکت لیف کشسانی تازه ای را تولید نمود که در دماهای افزایش یافته هم مقاومت خود را حفظ می کرد و نام لایکرا را برای آن در نظر گرفت خلاصه وار باید گفت: اسپاندکس دقیقا همان کش می باشد اما لایکرا کشی می باشد که در دماهای افزایش یافته مقاومت خودش را ازدست نخواهد داد و به طور کلی تفاوتی میان این دو وجود نخواهد داشت.

اسپاندکس گرفته شده از لغت (expands) می باشد که به معنای گسترش یابنده هم است . لاکرا مقاومت بسیار خوبی دارد و توانایی کشش تا میزان  پنج برابر طول عادی خود را دارا می باشد و هیچ صدمه ای به بافت پارچه وارد نخواهد کرد، به همین دلیل از این گونه الیاف در صنعت پارچه برای ساخت گونه های مختلف لباس ها بهره برده می شود به این علت که به هر میزان که کش بیاید سپس به حالت نخست خود باز می گردد. حتی اگر این نوع  پارچه را با آب بسیار داغ مورد شستشو قرار دهید و آویز نمایید بعد از خشک شدن مشاهده خواهید کرد که هیچ  میزان تغییری در اندازه و سایز و بافت به وجود نیامده است.

نخ لاکرا را به طور معمول با گونه های نخ دیگر ترکیب می نمایند و نمونه لاکرای آن پارچه خاص را به تولید می رسانند. حتما نام هایی مانند جودون لاکرا ، پنبه لاکرا، کرپ لاکرا یا همان کرپ کش و … را تابه حال شنیده اید. این موارد مثال هایی از نخ لاکرا هنگام ترکیب شدن با موارد دیگر هستند. نخ لاکرا یا اسپاندکس در مراحل به تولید رساندن پارچه مثل دیگر نخ ها به پارچه افزوده می شوند که پارچه ی ساخته شده را به اصطلاح پارچه لاکرا نام گذاری می کنند.

این مورد که می گویند فرق این دو در تحمل میزان حرارت می باشد آن جا خودش را نشان داد که: ما قصد داشتیم جهت به تولید رساندن جوراب نانو میزان دما رو تا ۱۴۰ درجه افزایش دهیم در پایان کش جوراب خراب شد و به گونه ای وا رفت ولی در صنعت پارچه بافی به این دلیل که در تار یا پود پارچه ها از اسپاندکس لایکرا بهره برده می شود دما را تا ۱۹۰ درجه هم بالا ببریم هیچ موردی پیش نخواهد آمد.

مراحل ساخت نخ اسپاندکس

به چهار روش می‌توان این نخ را تولید نمود:

 1. ذوب ریسی
 2. خشک
 3. تر ریسی
 4. ریسندگی

به طور تقریبی ۹۵% اسپاندکس دنیا به شیوه محلول ریسی – خشک ریسی به تولید می رسند که همان خشک ریسی خود از پنج مرحله برخوردار است:

 1. مرحله اول: ساخت پلیمر اولیه از منومرها است. در همین مرحله منومرها گلیکول را با دیسوسیانیت به نسبت های یک به دو (۱:۲) ترکیب می گردد برای آنکه پلیمر اولیه تولید گردد.
 2. مرحله دوم: در مرحله دوم پلیمر حاضر شده از مرحله قبل را با میزان مساوی دی آمین ترکیب می کنند. این مورد را با نام “رشد زنجیر پلیمری “می شناسند. همچنین باید که محلول به وجود آمده را با DMAC رقیق کرد تا جهت ریسیدن آماده شود.
 3. مرحله سوم: در این مرحله مواد پلیمری را با اکستروژن تبدیل به الیاف خواهند کرد.
 4. مرحله چهارم: الیاف ساخته شده را کنار هم قرار می دهند تا به ضخامت مورد نظر دست پیدا کنند. همچنین باید گفت که الیاف اسپاندکس به یک دیگر خواهند چسبید، به همین می باشد که یک رشته از الیاف از چند الیاف ریز تر برخوردار می باشد.
 5. و در پایان بر روی الیاف ساخته شده عملیات پایانی انجام می گیرد تا جهت استفاده در صنعت مناسب شوند.

به زبان عامیانه  ترکیب کش لاکرا با  نخ ترویرا (نخDTY) را به آن نخ اسپاندکس یا نخ لاکرا می گویند.

برای اطلاعات خرید و فروش نخ اسپاندکس می توان به صفحه اصلی سایت مراجعه نمایید.

نمرات قابل تولید نخ اسپاندکس

به طور کلی نمرات قابل تولید نخ اسپاندکس در هر کارخانه ای متفاوت است و تا حدود زیادی این موضوع وابسته به تجهیزات و تکنولوژی کارخانجات است. همانطور که گفته شد در شرکت ایران پلی استر نخ های اسپاندکس در دنیرهای 75، 150،100 و 300 دنیر و نمرات کش 20، 30، 40، 70، 140 قابل تولید است. اما به طور کلی امکان تولید نخ اسپاندکس از 75 تا 300 دنیر وجود دارد و از جمله مهم ترین نمرات قابل تولید نخ اسپاندکس می توان موارد زیر را نام برد:

 • 75/20

 • 100/40

 • 150/30

 • 300/70

نخ اسپاندکس با نمره 300 دنیر با تعداد فیلامنت 70 در رنگ های مشکی و سیاه قابل تولید است. تولید نمرات مختلف نخ اسپاندکس براساس نیاز بازار، نیاز صنایع و همچنین سفارش مشتریان امکان پذیر است. هر کدام از نمرات قابل تولید نخ اسپاندکس برای موارد خاصی کاربرد داشته و همواره باید به این موضوع توجه داشت. به همین دلیل نیز کارشناسان شرکت ایران پلی استر سعی می کنند متناسب با نیاز مشتریان و کاربرد نخ اسپاندکس بهترین نمره قابل تولید را به آن ها پیشنهاد دهند.

ردیف فیلامنت نمره نخ(دنیر)
1 20 75
۲ 30 75
۳ 40 75
ردیف فیلامنت نمره نخ(دنیر)
۴ 20 100
۵ 30 100
۶ 40 100
ردیف فیلامنت نمره نخ(دنیر)
۱۰ 20 150
۱۱ 30 150
۱۲ 40 150
۱۳ 70 150
ردیف فیلامنت نمره نخ(دنیر)
۷ 40 300
۸ 70 300
۹ 140 300

ویژگی های نخ اسپاندکس

نخ اسپاندکس از ویژگی ها و خصوصیات بسیار زیادی برخوردار است که البته شاید بسیاری از افراد از ویژگی ها و خصوصیات این نخ آگاه نباشند. از همین رو نیز قصد داریم ویژگی ها و خصوصیات نخ اسپاندکس را ذکر نماییم که عبارت اند از:

 • برخورداری از قابلیت کش آمدن به اندازه 4 الی 7 برابر طول اولیه
 • برخورداری از مقاومت گرمایی 350 تا 390 سانتی گراد
 • برخورداری از نرمی 500F
 • برخورداری از مقاومت عالی در برابر اکسیداسیون
 • برخورداری از مقاومت بالا در برابر اسید ها
 • برخورداری از مقاومت بالا در برابر الکل
 • برخورداری از مقاومت بالا در برابر نور
 • برخورداری از استحکام و دوام بالا
 • برخورداری از ساختار ایده آل برای ایجاد کشش لازم در پارچه

موارد ذکر شده جزء مهم ترین و اصلی ترین ویژگی ها و خصوصیات نخ اسپاندکس به شمار می آید که البته این ویژگی ها بسته به درجه کیفی نخ می تواند دچار تغییرات اندکی شود. البته در شرکت ایران پلی استر همواره در روند تولید نخ های اسپاندکس نمونه گیری انجام شده و نمونه نخ های اسپاندکس را در آزمایشگاه از نظر ویژگی ها و مشخصه های کیفی مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرند.

مصارف و کاربرد

در حال حاضر مصارف و کاربرد نخ اسپاندکس بسیار گسترده است و دلیل این موضوع نیز این است که معمولا نخ های اسپاندکس را با ترکیب الیاف فیلامنت تولید و عرضه می کنند. به همین دلیل نیز تعداد فیلامنت بر میزان کشش نخ اسپاندکس نهایی بسیار تاثیر گذار خواهد بود. نوع تکسچره و چگونگی بافندگی نیز از جمله عوامل دیگری بوده که همواره باعث تغییر در ویژگی های نخ اسپاندکس نهایی و در نتیجه کاربرد آن خواهد شد. به طور مثال در طراحی و تولید پارچه مخصوص لباس شنا همواره از 20 الی 30 درصد نخ اسپاندکس استفاده می گردد.

اگر بخواهیم به طور کلی انواع مصارف و کاربرد نخ اسپاندکس را نام ببریم، می توان موارد زیر را نام برد:

 • قابل استفاده جهت تولید انواع جوراب
 • قابل استفاده جهت تولید انواع پیراهن
 • قابل استفاده جهت تولید انواع دستکش
 • قابل استفاده جهت تولید انواع بانداژ مورد استفاده در صنایع پزشکی
 • قابل استفاده جهت تولید انواع سویشرت
 • قابل استفاده جهت تولید لباس مخصوص شنا
 • قابل استفاده جهت تولید انواع لباس های ورزشی
 • قابل استفاده جهت تولید انواع روپوش
 • قابل استفاده جهت تولید انواع مچ بند
 • قابل استفاده جهت تولید انواع زانو بند
 • قابل استفاده جهت تولید لباس فضانوردان

تمامی موارد ذکر شده جزء مصارف و کاربرد های نخ اسپاندکس به شمار می آیند و همین موضوع نیز باعث شده تا امروزه نخ اسپاندکس یکی از پرکاربردترین انواع نخ در صنایع نساجی و پوشاک شناخته شود. کارخانجات تولید کننده البسه ورزشی و همچنین کارخانجات تولید کننده البسه و تجهیزات پزشکی همواره به دنبال خرید انواع نخ اسپاندکس برای تولیدات خود هستند. در ورزش هایی نظیر شنا که همواره تحرک و کشش بسیار بالا است، نیاز به لباس هایی با کشش بالا می باشد و به همین دلیل نیز از نخ اسپاندکس در تولید لباس های ورزشی با کشش بالا استفاده می گردد.

خرید عمده نخ

تقاضا برای نخ اسپاندکس روز به روز در حال افزایش است زیرا کاربرد نخ های اسپاندکس نسبت به گذشته بسیار گسترده تر شده و در صنعت پوشاک از جمله پرمصرف ترین انواع نخ به شمار می آید. خرید عمده نخ اسپاندکس از کارخانجات مختلف از جمله شرکت ایران پلی استر در حجم های مختلف امکان پذیر است. بسیاری از صنایع همواره به دنبال خرید نخ اسپاندکس با نازلترین قیمت و بالاترین کیفیت ممکن هستند و به همین خاطر نیز جستجو ها و تحقیقات بسیار زیادی را انجام می دهند. ارائه تخفیفات حجمی، ارسال مطمئن و به موقع، تحویل بی عیب و نقص سفارش و… از جمله انتظارتی بوده که همواره خریداران عمده از کارخانجات دارند. شرکت ایران پلی استر همواره از جمله شرکت هایی بوده که با آگاهی و شناخت کافی از نیاز و انتظارات مشتریان و خریداران بهترین شرایط را برای آن ها در نظر می گیرد.

قیمت نخ

قیمت نخ اسپاندکس تحت تاثیر عوامل گوناگونی بوده و در بازار خرید و فروش نخ اسپاندکس نیز همواره شاهد تاثیر این عوامل بر قیمت نخ اسپاندکس هستیم. البته در سال های اخیر نوسانات قیمت نخ اسپاندکس بسیار شدید تر بوده که یکی از مهم ترین دلایل آن نوسانات قیمت ارز بوده است. البته مواردی نظیر سطح کیفی، مشخصه های کمی، حجم سفارش مشتریان، شرایط رقابتی بازار و… نیز همواره بر قیمت نخ اسپاندکس تاثیر گذار بوده اند. نمره نخ اسپاندکس و تعداد فیلامنت آن نیز از دیگر عواملی هستند که بر قیمت نخ اسپاندکس موثر بوده و خریداران و تولیدکنندگان به این موضوع همواره توجه ویژه ای دارند.

اگر به دنبال خرید نخ اسپاندکس با مناسب ترین قیمت بازار و بالاترین کیفیت ممکن هستید، پیشنهاد می شود با کارشناسان شرکت ایران پلی استر ارتباط گرفته و از طریق آن ها اقدام به دریافت لیست قیمت نمایید. البته کارشناسان ایران پلی استر همواره مشاوره ها و اطلاعات لازم در رابطه با نحوه محاسبه قیمت نخ اسپاندکس را نیز در اختیار مشتریان قرار می دهند.

فهرست