وبلاگ

اطلاعاتی کامل در مورد نخ چله یا Beam

نخ چله یا Beam به طور معمول نخ تکسچره مینگل است. در مواردی هم به جای این نخ از نخ تکسچره تابیده و یا همان نخ FDY تابیده، استفاده می شود.

پارچه های تاری پودی از دو گروه پود و نخ تار به تشکیل می رسند.

نخ پود حال بافت شدن به داخل پارچه مورد تغذیه قرار می گیرد اما نخ تار باید که پیش از بافت  مورد چله پیچی قرار بگیرد.

در اصل نخی می باشد که با بهره بردن از آن ، چله کشی انجام میشود.

چله: باعث تشکیل شدن تارهای قالی می شود که همان تارهای قالی  پایه و اساس فرش ها نامگذاری می شوند و از الیاف گوناگونی مثل پنبه، پشم و ابریشم ساخته می شوند، که این الیاف با نظر به خصوصیات شیمیایی و فیزیکی که دارند از مقاومت های گوناگونی برخوردار می باشند. در سمت دیگر (رطوبت ، حرارت و مواد شیمیایی) تاب افزایش یافته نخ چله سبب بیشتر شدن استحکام و مقاومت قالی خواهد شد.

این نخ ها دارای تعداد لا و نمره بوده و هر کدام از آنها با نظر به رجشمار قالی گزینش شده و به کار گرفته می شوند در سال های پیشین تعداد قابل توجهی از نخ چله (Beam) ابریشمی و پشمی استفاده می کردند اما در این سال ها تعداد زیادی از نخ پنبه ای جهت چله بهره به عمل می آورند.

نخ چله (Beam) مصرف شده در صنعت قالیبافی را از نظر ضخامت و قطر با نمره تعیین می نمایند. نمره های نخ مورد بهره در چله قالی به شکل معمول نمره های ۴۰،۳۲، ۲۰، ۱۰ را در اختیار دارد که جهت هر گونه چله کشی متناسب با درشتی و ریزی بافت قالی یا همان رجشمار چندلاشده و از آن بهره به عمل می آید. در نتیجه رجشمار قالی می باشد که نمره نخ و میزان لای نخ تابیده شده را نشان می دهد. میزان لای های معمول جهت تهیه چله قالی در نمره های بالا عبارت می باشند از ۶لا ، ۷لا ، ۸لا ، ۹لا ، ۱۰لا ، ۱۲لا ، ۱۵لا ، ۱۸لا ، ۲۴لا.

گونه های مختلف نخ چله (Beam) عبارت می باشند از:

نخ چله (Beam) از گونه پنبه ای:  ناین نخ از گونه پنبه ای، نخی می باشد که از الیاف غوزک، گیاه پنبه در دسترس قرار می گیرد. این گونه نخ از به وسیله کارخانه هایی که پنبه پاک می کنند و یا پنبه میریسند به شکل نخ خام و یا نخ یک لا ساخته شده و وارد بازار خواهند شد. نخ خام یا همان نخ یک لا  دوباره به شکل ماشینی یا دستی به گونه های مختلف نخ های مورد مصرف قرار گرفته در قالیبافی بدل خواهند شد. نخ ساخته شده با نظر به اینکه برای ساخت چله قالی و یا دیگر موارد مصرفی قالیبافی مورد نظر باشد با مشخصات تعیین شده و کاملا مناسب ساخته می شود.

نخ چله (Beam) از گونه ابریشمی :  جهت چله کشی قالیهایی که ضخامت کمتری دارندو ریز بافت هستند از نخ ابریشمی بهره به عمل بیاورند. نخ ابریشمی که از همان پیله کرم ابریشم و به وسیله کارخانه های ابریشم کشی تولید می شود، با توجه با رجشمار قالی ساخته شده مورد بهره قرار گرفته می شود.این نخ  ابریشمی از لطافت و ظرافت و مقاومت قابل توجهی برخوردار است.
نخ چله (Beam) از گونه پشمی:  در سال های پیشین به علت های گوناگون از جمله سادگی دسترسی و خواص گرمازایی و استحکام و دوام و نداشتن امکانات مناسب برای تولید نخ پنبه ای جهت چله از پشم گوسفند بهره به عمل می آوردند این روزها به جای بهره بردن از پشم جهت تهیه چله به علت کیفی و اثرات آتی آن در سالم ماندن قالی از نخ پنبه ای استفاده به عمل آورده می شود. مگر در برخی منطقه هایی که ایل نشین هستند و همچنین عشایر که همچنان از نخ پشمی در صنعت قالی بافی بهره به عمل می آورند.

شما می توانید برای اطلاع از قیمت نخ و  خرید و فروش نخ چله به صفحه اصلی سایت مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست