آشنایی با نخ POY یا همان نیمه آرایش یافته

نخ POY به گونه ای از نخ گفته می شود که در زمینه نوع ساختار پلیمری، یک زنجیره مولکولی به شکل نیمه آرایش یافته می سازد.
که این مقدار بی نظمی سبب به وجود آمدن ازدیاد طول در محصولی که تولید می شود می گردد.به طور معمول نخ های POY یا به شکل ترکیبی با دیگر نخ ها اصطلاحا ITY  صرف شده و یا اینکه در کارخانه های تکسچرایزینگ به تکسچره نخ و استرچ تبدیل خواهد گشت.
این گونه نخ با توجه مصرف نمودن چیپس پلی استر (PET) براق و نیمه مات با بهره بردن از تازه ترین ماشین آلات روز بصورت سفید و رنگی ( با استفاده از مستربچ با دانه های رنگی) تولید می شود.
که دیگر به رنگرزی احتیاجی ندارند در دیگر مراحل نمی باشد.

از این گونه نخ به شکل نخ پایه در ساخت گونه های مختلف نخهای تکسچره DTY ،ITY ، ATY  و گونه های دیگر نخهای کشیده شده (FDY) استفاده به عمل می آید.

نخ POY

نخ POY

نخ نیمه آرایش یافته چگونه تولید می شود ؟

این صنعت بسیار ارزشمند است و از آن با نام صنعت ذوب ریسی هم یاد می شود چرا که یکی از گونه های تولید الیاف مصنوعی مانند نایلون،  پلی استر وپای پروپیلن روش ذوب ریسی است.
برای به تولید رساندن پیش از هر چیز چیپسپلی استر که در جامبوهای یک تنی مورد بسته بندی قرار می گیرد به اتاق چیپس وارد خواهد شد.بعد از آن با بهره بردن از جرثقیل چیپس ها به درون مخازن ذخیره مواد )هاپر) وارد می شود.
انتقال چیپس پلی استر در سیستم به وسیله هوای فشرده شده به انجام خواهد رسید .به این ترتیب که هاپر تخلیه چیپس را در طبقه همکف می گذارند و مخازن اصلی چیپس را در طبقه پنجم همان جا قرار می دهند.با زمان بندی دقیق چیپس پلی استر به بالا ارسال می شود و دقیقا به ارتفاع 35 متری خواهد رسید. هاپر ذخیره از دو سطح ذخیره خواهد شد.

سنسورها خالی یا پر بودن مخازن را به شکل اتوماتیک کنترل خواهند کرد.وقتی که میزان چیپسی که درون مخازن قرار دارد به کمترین میزان برسد سنسورها به کار افتاده وچیپس ها از هاپرهی بیرون شده به هاپرهای ذخیره انتقال داده می شوند و هنگامی که چیپس از سطح پر می گذرد و هاپر مملو میشود سنسورها عمل منتقل کردن چیپس را متوقف خواهند کرد.
چیپس طبق ظرفیت و میزان خاص به درون کریستالیزور وارد خواهد شد.کریستالیزور به وسیله هوای داغ و پاشش چیپس به وسیله هوا و همچنین میزان فشار،اجازه چسبندگی را نمی دهند و آن ها به هم نخواهند چسبید و مقدار آبی که دورن چیپس قرار دارد را تا میزان قابل توجهی خواهد گرفت اما خشک نخواهد کرد اما به هر حال  سبب می شود که زنجیره های درون چیپس مورد کریستالیزه قرار گرفته و رنگ سفیدی به خود بگیرند.

پس از کریستالیزه شدن چیپس ها دیگر هرگز به هم نخواهند چسبید.
بعد از آن چیپس به درایر وارد خواهد شد. و در آن مکان میزان رطوبتی که باقیمانده است به 005/% خواهد رسید.
مقدار فشار و دمای هوای فشرده شده که جهت منتقل کردن چبپس ها از آن استفاده به عمل می آید،به وسیله سیستم های جانبیایجاد مورد کنترل قرار می گیرد.
چیپس پلی استر پس از خشک شدن به اکسترودر وارد خواهند شد.به انجام رساندن مرحله های ذوب چیپس پلی استر به شکل پیوسته انجام خواهند گرفت هر نوع مکث ویا به وجود آمدن کم ترین مشکلات در طول راه سبب قطع شدن تولید می شود و خسارت های بسیاری به کل سیستم وارد خواهد گشت.

داخل اکسترودر چیپس به وسیله حرارت منطقه ایی و ماردون مارپیچ به پلیمر مذاب یکنواخت با دما و گرانروی تعیین شده تبدیل خواهد گشت. پس از گذشتن این مرحله به فیلتریگ می رسیم وپلیمر مذاب به فیلتراسیون منقل می شود. فیلتراسیون از گذشتن مواد اضافی درون پلیمر جلوگیری به عمل می آورد.
هر چیپسی با توجه به گونه و شرایط ساخت روش مشخص تولید را طلب می کند.
بعد از آن این پلیمری که ذوب شده است به داخل لوله های مشخص فرستاده شده به بخش هد ریسندگی انتقال داده می شود. به جهت پیشگیری کردن از پایین آمدن دما و سخت شدن پلیمر مذاب همه سیستم حرکت داخل یک سامانه لوله دو جداره انتقال داده می شود که در کناره های این پلیمر مذاب ، روغن مشخصی با دمای مخصوص با دقت ±1˚C و همچنین سیستم دوجداره کنترل خواهد شد. که پلیمر مذاب هیچ گونه تغییر دمایی به خود نبیند در صورتی که کمترین تغییر دما در این فرایند به وجود بیاید در پلیمر مذاب شرایط مناسب برای به تولید رساندن مهیا نخواهد داشت.
بعد از آن پلیمر مذاب به سوی پمپ ها هدایت خواهد شد. سیستم پمپ ها مترینگ می باشد. این بخش از اصلی ترین بخش های تولید نخ POY است.پمپها به شکل چرخ دنده ای به کار گرفته شده و مقدار دقیق گذر مواد را کنترل می کند به شکلی که هرپمپ باید با توجه به نمره نخ تولیدی میزان دقیق و مشخص پلیمر مذاب بگذراند.
بعد از آن آنپلیمر مذاب به بخش تولید رشته های نخ یا همان اسپیرنت ریسندگی وارد خواهد شد. در این بخش با دبی و ظرفیت و نمره مخصوص رشته های نخ تشکیل خواهند شد به این معنا که با گذشتن این پلیمر مذاب از سوراخ های بسیار کوچک رشته های نخ با عدد مخصوص تولید خواهد شد.

در مرحله بخش کوانچینگ این پلیمر مذاب که به شکل رشته های کاملا باریک نخ از سوراخ های کاملا کوچک اسپیرنت ها خارج آمده ، سرد خواهد شد.که با این روش با دبی با هوایی و دما و میزان رطوبت مخصوص صورت خواهد گرفت.
پس از کوانچینگ عمل روغن زن به نخ POY ساخته شده انجام خواهد گرفت. روغن ریسندگی جهت به وجود آوردن حالت لعاب به نخ داده می شود..این عمل سبب می شود مرحله های بعدی ساخت نخ POY دقیق تر به انجام برسند.و در آخر نخ POY ساخته شده بر روی دوک های مقوایی مخصوص چند لایه (بوبین (
به وسیله دستگاه های دقیق و حساس به اسم وایندر پیچیده خواهد شد.این مورد کاملا حساس و دقیق می باشد به گونه ای که کشش و تسریع دستگاه به شکل دیجیتال کنترل خواهد شد.
به آخرین مرحله خارج کردن بوبین های مقوایی نخ POY از همان دستگاه وایندر داف می گویند. داف به دو صورت انجام می شود  داف اتوماتیک و داف دستی.در داف دستی مرحله های کار باید که با دقت بسیار زیادی به انجام برسند.

شما می توانید برای فروش نخ یا خرید نخ POY و اطلاع از قیمت نخ POY به سایت ایران پلی استر مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست