آشنایی با نخ کاملا کشیده شده یا همان نخ FDY

در ین مطلب می خواهیم در مورد نخ کاملا کشیده شده (نخFDY)  صحبت کنیم : پلی استر یا همان پلی اتیلن ترفتالات یک گونه از پلیمر نوع مصنوعی می باشد که نتیجه پلیمریزاسیون تراکمی اسید ترفتالیک و اتیلن گلایکول است  و فیلامنت یا الیاف آن به طریقه ذوب ریسی ساخته شده و وارد بازار می گردند. اصلی ترین هدف از سیستم ذوب ریسی و ساخت الیاف های مصنوعی، جایگزین نمودن یا بهتر کردن خاصیت های الیاف طبیعی به علت قیمت رو به بالا و مشکلات فراوان ساخت آن می باشد. الیاف پلی استر به علت کم کردن مشکلات و دیگر مسائل زیست محیطی ، ساده تر تر بودن مراحل ساخت و همینطور رو به بالا بودن خاصیت های کیفی محصولات ساخته شده آن، خودش را به یکی از بزرگ ترین رقبای رو به رشد مطرح نموده است. الیاف پلی استر به علت جایگاه کاملا مناسب آن، در صنایع گوناگونی از جمله عایقهای حرارتی و رطوبتی ، منسوجات، کشاورزی، کیف و کفش و فیلتراسیون مورد استفاده عموم قرار گرفته است.

منسوجاتی که بافته می شوند از الیاف پلی استر با استحکام عالی، انعطاف پذیری ایده آل، مقاومت سایشی کاملا مناسب، ثبات خوب نوری، ضد چروک و نمدی شدن است و به سادگی شستشو و همچنین با سرعت خوبی خشک می شوند.

نخ های محبوب  کاملا کشیده شده به وسیله جهت گیری ، کشش و کریستالیزاسیون یا همان تبلور یا بلور سازی تثبیت می شوند و در یک عملیات ذوب ریسی و اعمال کردن کشش بر روی نخ POY ساخته می شود و به دو شکل یک مرحله ای یا اینکه دو مرحله ای انجام می شود.
نخ  مذکور به عنوان یک ماده ی اولیه ی جهت همه نخ های تابیده شده مصرف می شود و خود هم به شکل مستقیم در بافندگی مورد مصرف قرار می گیرد.

مراحل ساخت نخ کاملا کشیده شده یا همان نخ FDY  مانند ساخت نخ POY می باشد فقط این تفاوت وجود دارد که در عملیات کششی و حرارتی نخ به شکل کامل آرایش یافته می شود.FDY در رنگ های مختلف و متنوع از دنیر پنجاه تا ۱۲۰۰ ساخته می شود.

موارد استفاده نخ کاملا کشیده شده (نخFDY)

الیاف کوتاه: در طول های گوناگون مورد برش قرار گرفته و برای استفاده در کارخانه های ریسندگی به شکل خالص یا ترکیب شده با ویسکوز و پنبه کاربرد مفیدی دارند.

نخهای فیلامنتی: به شکل مجموعه رشته های ممتد و یکسره ساخته شده و در صنایع مختلف بافندگی برای ساخت پارچه های متنوع پرده ای، چادرهای زنانه، تور و غیره به کار گرفته می شوند.

نخ کاملا کشیده شده (نخFDY) با انواع مختلف در حوزه های گوناگون مورد جمع شدگی قرار می گیرند و در صنعت نساجی مورد استفاده قرار می گیرند . برای مثال باید گفت که نخ کاملا کشیده شده (نخFDY) با جمع شدگی بالا در صنعت ساخت پارچه پرده ای و رومبلی مورد مصرف قرار می گیرند و سبب به وجود آمدن ساختاری برجسته که پف کرده به نظر می رسند در سطح پارچه خواهند شد . نخ کاملا کشیده شده (نخFDY) با جمع شدگی زیرین هم در صنعت ساخت پتوی راشل به شکل وسیع مورد استفاده قرار می گیرند.
خرید و فروش نخ

نخ FDY

نخ کاملا کشیده شده (نخFDY)

این نخ ها برای تابش کاملا مستقیم و به وجود آوردن نخ چندلایه ، بافتن مستقیم، تابیدن و چله کشی هم مورد مصرف قرار می گیرند.

برای فروش و خرید این نخ کاملا کشیده شده (نخFDY) به سایت ایران پلی استر مراجعه کنید تا از شرایط خرید و فروش نخ اطلاع پیدا کنید.

گونه های منسوجات بی بافت

صنعتی) روکشهای مختلف صنعتی ، کفپوش‌ها ، عایق کاری ، موکت و… )

بهداشتی ) دستمالهای مرطوب شده ، قسمت جاذب پوشک ، بچه پدهای بهداشتی و…. )

پزشکی ( لباس های مختلف بیمارستانی، ست‌های جراحی ، پدها، باند ، چسب زخم‌ها، گاز و … )مورد بهره قرار می گیرد .

از موارد دیگر کاربرد این گونه نوع نخ ، در ساخت پارچه های رومبلی، پارچه پرده ای،  پارچه کرپ، پارچه های توری، چادرهای زنانه ، روسری های مختلف، فرش ماشینی ، نخ دوخت و گلدوزی، نخ های شانل، ساک و چمدان می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست