آشنایی با نخ کاملا کشیده شده یا همان نخ FDY

در این مطلب می خواهیم در مورد نخ کاملا کشیده شده (نخ FDY)صحبت کنیم : پلی استر یا همان پلی اتیلن ترفتالات یک گونه از پلیمر نوع مصنوعی می باشد که نتیجه پلیمریزاسیون تراکمی اسید ترفتالیک و اتیلن گلایکول است و فیلامنت یا الیاف آن به طریقه ذوب ریسی ساخته شده و وارد بازار می گردند. اصلی ترین هدف از سیستم ذوب ریسی و ساخت الیاف های مصنوعی، جایگزین نمودن یا بهتر کردن خاصیت های الیاف طبیعی به علت قیمت رو به بالا و مشکلات فراوان ساخت آن می باشد. الیاف پلی استر به علت کم کردن مشکلات و دیگر مسائل زیست محیطی، ساده تر بودن مراحل ساخت و همینطور رو به بالا بودن خاصیت های کیفی محصولات ساخته شده آن، خودش را به یکی از بزرگ ترین رقبای رو به رشد مطرح نموده است. الیاف پلی استر به علت جایگاه کاملا مناسب آن، در صنایع گوناگونی از جمله عایقهای حرارتی و رطوبتی، منسوجات، کشاورزی، کیف و کفش و فیلتراسیون مورد استفاده عموم قرار گرفته است.

منسوجاتی که بافته می شوند از الیاف پلی استر با استحکام عالی، انعطاف پذیری ایده آل، مقاومت سایشی کاملا مناسب، ثبات خوب نوری، ضد چروک و نمدی شدن است و به سادگی شستشو و همچنین با سرعت خوبی خشک می شوند.

نخ های محبوب کاملا کشیده شده به وسیله جهت گیری، کشش و کریستالیزاسیون یا همان تبلور یا بلور سازی تثبیت می شوند و در یک عملیات ذوب ریسی و اعمال کردن کشش بر روی نخ POY ساخته می شود و به دو شکل یک مرحله ای یا اینکه دو مرحله ای انجام می شود.

نخ مذکور به عنوان یک ماده ی اولیه ی جهت همه نخ های تابیده شده مصرف می شود و خود هم به شکل مستقیم در بافندگی مورد مصرف قرار می گیرد. مراحل ساخت نخ کاملا کشیده شده یا همان نخ FDY  مانند ساخت نخ POY می باشد، فقط این تفاوت وجود دارد که در عملیات کششی و حرارتی نخ به شکل کامل آرایش یافته می شود. FDY در رنگ های مختلف و متنوع از دنیر پنجاه تا ۱۲۰۰ ساخته می شود.

موارد استفاده نخ کاملا کشیده شده (نخFDY)

الیاف کوتاه: در طول های گوناگون مورد برش قرار گرفته و برای استفاده در کارخانه های ریسندگی به شکل خالص یا ترکیب شده با ویسکوز و پنبه کاربرد مفیدی دارند.

نخ های فیلامنتی: به شکل مجموعه رشته های ممتد و یکسره ساخته شده و در صنایع مختلف بافندگی برای ساخت پارچه های متنوع پرده ای، چادرهای زنانه، تور و غیره به کار گرفته می شوند.

نخ کاملا کشیده شده (نخFDY) با انواع مختلف در حوزه های گوناگون مورد جمع شدگی قرار می گیرند و در صنعت نساجی مورد استفاده قرار می گیرند . برای مثال باید گفت که نخ کاملا کشیده شده (نخFDY) با جمع شدگی بالا در صنعت ساخت پارچه پرده ای و رومبلی مورد مصرف قرار می گیرند و سبب به وجود آمدن ساختاری برجسته که پف کرده به نظر می رسند در سطح پارچه خواهند شد . نخ کاملا کشیده شده (نخFDY) با جمع شدگی زیرین هم در صنعت ساخت پتوی راشل به شکل وسیع مورد استفاده قرار می گیرند.
خرید و فروش نخ

این نخ ها برای تابش کاملا مستقیم و به وجود آوردن نخ چندلایه ، بافتن مستقیم، تابیدن و چله کشی هم مورد مصرف قرار می گیرند. برای فروش و خرید این نخ کاملا کشیده شده (نخ FDY) به سایت ایران پلی استر مراجعه کنید تا از شرایط خرید و فروش نخ اطلاع پیدا کنید.

گونه های منسوجات بی بافت

صنعتی: روکش های مختلف صنعتی، کفپوش‌ها، عایق کاری، موکت و…

بهداشتی: دستمال های مرطوب شده، قسمت جاذب پوشک، بچه پدهای بهداشتی و….

پزشکی: لباس های مختلف بیمارستانی، ست‌های جراحی ، پدها، باند، چسب زخم‌ها، گاز و … مورد بهره قرار می گیرد .

از موارد دیگر کاربرد این گونه نوع نخ ، در ساخت پارچه های رومبلی، پارچه پرده ای، پارچه کرپ، پارچه های توری، چادرهای زنانه ، روسری های مختلف، فرش ماشینی ، نخ دوخت و گلدوزی، نخ های شانل، ساک و چمدان می باشد .

فرش شگی یکی از معروف ترین و پرفروش ترین انواع فرش ماشینی بوده که برای تولید آن از انواع نخ FDY استفاده می شود. این نوع فرش ها از پرزهای بلندی برخوردار بوده و بسیار نرم هستند.

نخ FDY دارای مصارف خودرویی نیز است و از این نخ برای دوخت کمربند ایمنی، روکش صندلی و تودوزی کامل خودرو استفاده می شود.

لازم به ذکر است که از نخ FDY همواره به عنوان ماده اولیه تولید نخ های زیر نیز مورد استفاده قرار می گیرد:

 • نخ های تابیده
 • نخ شانل
 • نخ راشل

انواع نخ FDY

 نمرات قابل تولید نخ FDY

همانطور که گفته شد فرآیند تولید نخ FDY تا حدود زیادی مشابه فرآیند تولید نخ های poy است و نمرات قابل تولید آن نیز همانند نخ های poy بر اساس واحد دنیر می باشند. نمرات قابل تولید نخ FDY در برخی از کارخانجات بین 50 تا 1200دنیر بوده و در برخی از کارخانجات نیز بین 50 تا 1000 دنیر می باشد. در این مورد همواره ماشین آلات و تجهیزات تولید یک کارخانه، مشتریان آن کارخانه و… جزء عواملی هستند که در تعیین نمرات قابل تولید نخ FDY تاثیر گذار می باشد. برای آشنایی بیشتر به طور کلی نمرات قابل تولید نخ FDY شامل موارد زیر هستند:

 • 50 دنیر
 • 55 دنیر
 • 60 دنیر
 • 68 دنیر
 • 75 دنیر
 • 100 دنیر
 • 150 دنیر
 • 200 دنیر
 • 250 دنیر
 • و…

البته لازم به ذکر است که هر کدام از انواع نمرات قابل تولید نخ FDY از نظر تعداد فیلامنت نیز با یکدیگر تفاوت دارند. به طور مثال نخ FDY با نمره قابل تولید 75 دنیر در تعداد فیلامنت زیر قابل تولید است:

 • 36 فیلامنت
 • 48 فیلامنت
 • 72 فیلامنت
 • 144 فیلامنت
 • و…

کارخانجات تولید کننده نخ FDY با توجه به کاربرد گسترده این نخ در صنعت نساجی سعی می کنند این نوع نخ را در نمرات متنوع و در تعداد فیلامنت مختلف تولید و به بازار عرضه نمایند. در ادامه سعی می کنیم بیشتر در رابطه با ویژگی های این نوع نخ صحبت کنیم.

ردیف فیلامنت نمره نخ(دنیر)
۱ 36 50
۲ 24 50
۳ 36 75
۴ 36 100
ردیف فیلامنت نمره نخ(دنیر)
۵ 48 150
۶ 72 200
۷ 96 210
۸ 96 250
ردیف فیلامنت نمره نخ(دنیر)
۱۳ 192 450
۱۴ 96 600
۱۵ 192 600
۱۶ 384 600
ردیف فیلامنت نمره نخ(دنیر)
۹ 144 300
۱۰ 96 300
۱۱ 96 450
۱۲ 288 450

ویژگی های نخ FDY

به طور کلی از ویژگی های نخ FDY می توان به نمرات قابل تولید بسیار متنوع آن اشاره کرد و علاوه بر آن دارای کلاس وزنی 9 تا 14 کیلوگرم می باشد. از نظر براقیت یا همان درخشندگی نیز در حال حاضر انواع نخ FDY به صورت برایت (Bright)، سوپر برایت (Super bright) و نیمه مات تولید می گردد. نخ ها از نظر تعداد فیلامنت نیز بسته به نمره آن از 24 تا 432 فیلامنت قابل تولید است.

امروزه کارخانجات و صنایع نساجی دارای قابلیت تولید انواع خاص نخ FDY نظیر نخ های کاتیونیک، فلورسنتی، HR، مولینه و… نیز هستند و همین موضوع نیز باعث افزایش کاربرد این نخ در صنعت پوشاک شده است. صنایع تولید پارچه پرده ای و پارچه رومبلی به صورت گسترده از انواع نخ های FDY در رنگ های متنوع استفاده می کنند زیرا نخ های FDY از استحکام بسیار بالایی برخوردار هستند.

ویژگی های نخ FDY

قیمت نخ FDY

نحوه قیمت گذاری نخ FDY تا حدود زیادی مشابه نخ poy است و فاکتور های مختلفی از قبیل استحکام نخ، نمره نخ، تعداد فیلامنت نخ، یکنواختی نخ و… همگی بر قیمت این نوع تاثیر گذار هستند. در صنعت نساجی امروزه کارخانجات پیشرفته و بسیار بزرگی وجود دارند که در بازار رقابتی برای تصاحب بازار همواره قیمت های رقابتی به مشتریان اعلام می کنند. البته حجم سفارشات مشتریان و شرایط آن ها نیز در تعیین قیمت توسط کارخانجات بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

برخی از کارخانجات با شرکت های بازرگانی به صورت بلند مدت برای صادرات نخ FDY به کشور های مختلف آسیایی و اروپایی همکاری داشته و قیمت نخ FDY را به صورت توافقی تعیین می نمایند. البته شرکت های بازرگانی و مشتریان خارجی همواره برای خرید نخ FDY از کارخانجات ایرانی مشخصه های کیفی و کمی را به صورت کامل بررسی و آنالیز کرده و سفارشات خود را نیز به صورت تضمینی از کارخانجات تحویل می گیرند. عامل کیفیت یک عامل مهم و بسیار تاثیر گذار بر قیمت نخ های FDY است که بسیاری از خریداران چه داخلی و چه خارجی به این عامل مهم توجه بسیار ویژه ای خواهند داشت. خرید و فروش نخ FDY در بازار داخلی همواره براساس مشخصات فنی دقیق نخ انجام شده و اغلب خریداران اقدام به بررسی مشخصات و ویژگی های نخ در آزمایشگاه های پیشرفته می کنند. با این وجود اگر به دنبال یک مرجع معتبر برای استعلام قیمت نخ FDY هستید، پیشنهاد می شود با کارشناسان شرکت ایران پلی استر در ارتباط باشید.

مرکز خرید نخ FDY

شرکت ایران پلی استر به عنوان مرجع خرید نخ FDY در کشور شناخته می شود و از این شرکت می توان انواع نمرات قابل تولید این نخ را به صورت عمده و در هر کلاس وزنی خریداری کرد. صنایع پوشاک به خصوص تولید کنندگان پارچه رومبلی، تولید کنندگان پارچه پرده ای، تولید کنندگان چادر، روسری و… می توانند انواع نخ FDY را از شرکت ایران پلی استر با بالاترین کیفیت خریداری نمایند.

صنایع تولید پارچه، چمدان، ساک، روسری، چادر و… جزء مهم ترین و اصلی ترین خریداران در کشور به شمار می آیند. فاکتور ها و عواملی که همواره برای این صنایع در خرید این نوع از نخ از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و به این موارد توجه بسیار ویژه ای دارند، شامل موارد زیر است:

 • قیمت نخ
 • کیفیت نخ
 • استحکام نخ
 • نمره نخ
 • برند تولید کننده

ویژگی های نخ FDY

به عبارتی اکثر خریداران نخ FDY به دنبال باکیفیت ترین و ارزان ترین نخ FDY در بازار بوده و همواره جستجوی های زیادی را نیز انجام می دهند. برند، نمره نخ و استحکام نخ نیز همواره برای خریداران از اهمیت بالایی برخوردار بوده و این فاکتور ها را هنگام خرید مد نظر قرار می دهند. با این وجود شرکت ایران پلی استر همواره یک مرجع معتبر و مطمئن برای خرید باکیفیت ترین نخ FDY با نازلترین قیمت بازار است و با بسیاری از صنایع تولید پارچه در کشور همکاری دارد.

در صورتی که نیاز به راهنمایی و مشاوره تخصصی در امر خرید نخ FDY دارید، پیشنهاد می شود با کارشناسان و مدیران فروش سایت ایران پلی استر ارتباط برقرار نموده تا به سوالات شما پاسخ داده و شما را در امر خرید راهنمایی کنند.

فهرست