وبلاگ

آشنایی با نخ ملانژ

نخ ملانژ (MELANGE) یکی از نخ های بسیار پر کاربرد و محبوب موجود در بازار می باشد شرکت های تعاونی تولیدی این نوع نخ را تولید و به دست مصرف کنندگان می رسانند.این نخ یکی از نخ های پلی پروپیلن و پلی استر در کشور ما می باشد که و ادامه این متن با این گونه از نخ ها و روش تولید آن ها آشنایی پیدا خواهید کرد با ما همراه باشید.

نخ ملانژ  MELANGE

نخ ملانژ که نخ بسیار پر کاربردی هم است از ترکیب نمودن دو نخ یا گاها چند نخ با رنگ های مختلف تولید و به بازا فرستاده می شود.

ترکیب نمودن دو رنگ گوناگون و متضاد باعث ایجاد یک ترکیب رنگ تازه خواهد شد که افکت زیبا و خاصی هم به پارچه ها می دهد.

در کارخانه های تولید کننده الیاف به گونه بسیار دقیق و با نسبتی صحیح در مرحله اول فرآیند ریسیدن باهم ترکیب خواهند شد.

و این مورد باعث به تولید رسیدن نخهای ملانژ بسیار عالی از نظر کیفیت در این کارخانه ها می شود.

گونه های مختلف نخ های MELANGE

نخهای ملانژ به دو صورت کومینگل و مینگل ساخته و عرضه می شوند که هرکدام از این دو مدل در کارخانه ها تولید و به دست کاربران می رسند.

موارد مصرف نخ MELANGE

از همین نخ های ملانژ که نخ های بسیار پر کاربردی نیز در ساخت پارچه گرد باف که کاربردهای زیادی دارد ، پارچه های فاستونی که نوع بسیار خوبی هستند  و پارچه های ملانژ نیز برای به تولید رساندن لباس های ورزشی ، لباس های گرم و انواع تی شرت، سویشرت های زیبا، لباسهای خانگی و غیره استفاده به عمل می آید.

از کاربردهای بسیار خوب دیگر نخ MELANGE باید به نقش موثر آن در صنعت ماشین سازی اشاره کنیم که در آن جا برای ساخت روکش صندلی خودرو استفاده می شود.

نخ ملانژ

نخ ملانژ

شما می توانید برای خرید و فروش نخ ملانژ به سایت ایران پلی استر مراجعه نمایید.

تولید نخ های ملانژ با کیفیت بسیار عالی چگونه به کمک سیستم Loepfe انجام می شود؟

نخ ملانژ و به طور کلی نخ‌های محبوب color – effect  جز همان نخ هایی می باشند که این روز ها از آن ها در صنعت پوشاک استفاده های بسیار زیادی می شود و همانطور که می دانید در تولید بسیاری از لباس هایی که ما روزانه مشاهده می کنیم از همین نخ ها استفاده می کنند تا جایی که بازار بزرگی را برای خود دست و پا نموده اند. برای بهره بردن از نخ های ملانژ با کیفیت، نیاز است که الیاف به شکل دقیق و با نسبتی صحیح در در مرحله اول فرآیند ریسیدن ترکیب شوند دقت داشته باشید که این ترکیب شدن باید به شکلی صحیح انجام شود. حتی کوچکترین تغییرات که گاها به چشم هم نمی آیند یا منحرف نمودن رنگ نخ ‌ها می تواند که به سادگی باعث افت کیفیت قسمت زیرین پارچه بعد از بافتن بشود. اما دلیل دیگری که یکی از دلایل فراگیر هم است که باعث پایین آمدن کیفیت می‌شود در وقت فرآیند تابیدن به وجود می آید، که در این فرایند بوبین ها با شید یا رنگ شبیه به خودش به شکل ناخودآگاه ترکیب می شوند. مختلف بودن شیدها می تواند که به شکل خط هایی ناهماهنگ در محصول تولید شده خود را نشان دهند. با توجه به گونه پارچه و میزان تغییرات، کیفیت پایانی پارچه ممکن است آن اندازه پایین باشد که به طور کلی آن پارچه تولید شده عملا هیچ فایده ای نداشته باشد.

این نکته را هم باید در نظر داشت که در برخی اوقات تفاوت های ریز در شید نخ زمانی که بر روی بوبین جای می گیرد می تواند باعث افت شدید کیفیت شود دقت داشته باشید که این مورد گاها با چشم انسان ها نیز به دشواری تشخیص داده می شود.

به این دلیل که پایین بودن کیفیت یک نخ برای کارخانه‌ های ریسندگی می تواند دردسرهای زیادی به وجود بیاورد، ، در این روزها شرکت Loepfe برای رساندن پارچه به یک کیفیت عالی گونه ای از امکان اختیاری را در جدا کننده  نخ (YarnMaster ZENIT+)  در این موارد پیشنهاد خواهد داد.

سیستم بازرسی OffColor این توانایی را دارد که تفاوت های بسیار ریز در شید و رنگ نخ در حالی که فرآیند تابندگی در حال انجام شدن است را به سادگی تشخیص دهد و آن را از میان بردارد. در این تکنولوژی بسیار عالی که کاملا جدید هم می باشد از  F_Sensor استفاده به عمل می آید که پیش از این در  YarnMaster ZENIT+ بهره برده می شد کارخانه‌ های بزرگ ریسندگی که از یک جداکننده نخ جهت کنترل میزان کیفیت در وقت تابیدن استفاده به عمل می آورند، به این توانایی می رسند که دستگاه های خود را با بهره بردن از این سیستم تازه به روز رسانی نمایند.

این کشف تازهOffColor   به طور فراگیر بر روی میزان بوبین‌ بهره برده نخ ملانژ تست شده است. این بوبین‌ها که به وسیله یکی از  کاربران تولید شده بودند، رنگ شبیه به هم بهره برده بودند ولی تفاوت‌هایی ریز در شید آنها دیده می شد.  به عنوان مثال قسمت های سیاه رنگ نخ ملانژ به سادگی از مشکی تا طوسی روشن تفاوتی را در خود احساس می کردند. در طول این مراحل به انجام رساندن ارزیابی که در اداره Loepfe در وتزگون  کشور سوییس انجام می‌گرفت، Yarnmasterو Zenit+  با استفاده کردن از تکنولوژی تازه  OffColor می توانند که حتی کم ترین میزان تفاوت شید را در حد بسیار خوبی تشخیص دهند. در زمان ارزیابی، دیگر عملکردهای جداکننده نخ نیز از قابلیت دسترسی برخوردار بودند. این سند پایانی است که به خوبی ثابت می کند تکنولوژی تازه وظیفه خود را به شکلی عالی به انجام می رساند و جای هیچ گونه انتقادی به آن ها وارد نیست.

تکنولوژی تازه به عمل آمده، هیچ گونه وابستگی به رنگ نخ نخواهد داشت. علاوه بر این تست هایی که در اداره مرکزیLoepfe    به انجام رسیده اند، بعضی از کاربران این شرکت هم تکنولوژی جدید را در کار روزمره خود در کارخانه ارزیابی نموده اند. این کاربران تأیید داشته اند که ویژگی‌های OffColor به شکل کاملا دقیقی عمل می کنند و نخ‌هایی که از شید یا رنگ اشتباهی برخوردار هستند در زمان فرآیند تابندگی جدا سازی می شوند. طبق گفته های مدیر ساخت شرکت Loepfe چیزی در حدود ۱۰ الی ۱۵ درصد کارخانه‌ های بزرگ ریسندگی نخ های ملانژ یا نخ ‌های رنگ ‌شده تولید می نمایند. تکنولوژی تازه YarnMaster ZENIT+ به همراه OffColor برای همه کارخانه ‌های ریسندگی از نیاز های اصلی به حساب می آید و همین تکنولوژی به سادگی می تواند که کیفیت نخ‌های رنگ ‌شده یا نخ‌های ملانژ تولید شده را تا حد قابل توجهی افزایش دهد. تکنولوژی جدید  جداکننده نخ  YarnMaster ZENIT+ را از کاربرد بسیار خوبی برخوردار می کند و قطعا با از بین بردن همه مشکلات نخ در طول فرآیند تابندگی کیفیت بسیار خوبی به تولیدات کارخانه های ریسندگی خواهد بخشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست