وبلاگ

آشنایی با پارچه و نخ لاکرا

اسپاندکس (spandex) یا همان نخ لاکرا (lycra) یک گونه از الیاف مصنوعی می باشد که خواص کششی بسیار عالی هم دارد و دارای کاربرد های بسیار خوبی در صنعت پوشاک می باشد .

اسپاندکس گرفته شده از لغت (expands) می باشد که معنای آن گسترش یابنده می باشد . لاکرا از مقاومت بسیار خوبی برخوردار است و توانایی کشش تا پنج برابر بیشتر از طول عادی خود را دارا می باشد به همین علت در موارد زیادی کاربردهای بسیار خوبی دارد که تعدادی از این کاربردها را برای شما مطرح می نماییم :

لاکرا

(Lycra)، اسپندکس (Spandex)، یا همان الاستین (Elastane) یک نوع از پارچه ها‌یی می باشد که با الیاف مصنوعی مورد بافت قرار می گیرد و در زمینه کشش هم خواص بسیار خوبی دارد به این معنا که تا حد بسیار خوبی کشش دارد.

1.لاکرا که در برخی اوقات با نام “کش” هم در بین کاربران شناخته می شود .

2.از پلاستیک طبیعی از مقاومت بیشتری برخوردار است و به طور معمول دوام بیشتری هم از خود نشان می دهد که این مورد می تواند بسیار عالی باشد .

3.می شود آن را تا سه برابر حالت عادی خود مورد کشش قرار داد.

نخ لاکرا

نخ لاکرا

تولیدات محصولاتی

خواص کششی پارچه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، از این گونه پارچه استفاده های زیادی می شود.
به طور معمول هنگامی که مهم ترین هدف تولید کننده رسیدن به مواردی مانند احساس راحت بودن در لباس (به طور معمول در لباس های ورزشی، انواع دستکش ها، گونه های متفاوت جوراب ) می باشد، بهره بردن از پارچه های لاکرا دار، یک ایده بسیار عالی به حساب می آید. نخ  را به طور معمول  با انواع گونه های نخ های دیگر ترکیب می نمایند و نمونه خاص آن لاکرای اون پارچه مخصوص را تولید می نمایند. به طور قطعی نام هایی مانند جودون ، پنبه ، کرپ (کرپ کش) و … به گوش شما رسیده است. این اسامی مثال هایی از ترکیب نمودن نخ با موارد دیگر می باشند.
خرید و فروش نخ

حتی برخی از نخ ها به شکل خالص از استحکام بسیار پایینی برخوردار هستند و به تنهایی توانایی بافته شدن را به دست نمی آورند.نخ هایی مانند ویسکوز خالص، با ترکیب نمودن بافته می شوند تا به استحکام مورد نظر خود دست پیدا کنند.

Lycra اگر قصد داشته باشیم که به معایب نخ لاکرا اشاره کنیم، باید پیش از هر چیز این مورد را مد نظر قرار دهیم که جنس آن از الیاف مصنوعی فیلامنت یا همان یکسره می باشد و در برابر نخ پنبه از میزان سازگاری کمتری با بهداشت بدن افراد برخوردار است.

ولی مزایای بسیار عالی نخ  Lycra در زمینه زیبایی و جلوه نمایی لباس که با آن  تولید می شود و کارایی بسیار خوب همان لباس و حتی از نظر دوام که در برابر پنبه طول عمر بسیار بهتری دارد.، سبب می شود که معایب آن هرگز به چشم نیایند.

لاکرا (الاستین) چیست ؟

1.اسپندکس، لاکرا یا همان الاستین یک گونه از پارچه ها‌ی مصنوعی می باشد که خواص کشسانی بسیار خوبی دارد.

2.این  گونه پارچه بسیار عالی،  برای تولید لباس های مختلف ورزشی کاربرد بسیار خوبی دارد و از پلاستیک محک متر و حتی دوام بالاتری دارد.

3.در تعداد زیادی از ورزش های کششی از این گونه پارچه بهره برده می شود.

4.برای انواع مایوها و لباس های مختلف شنا هم این گونه پارچه استفاده های بسیار خوبی به عمل می آید.

تعریف لاکرا

نخ لاکرا

نخ لاکرا

لاکرا یک نوع دیگر ازپارچه هایی می باشد که از آن در ساخت لباس های زیادی استفاده به عمل می آید در مقالات پیشین در مورد پارچه های پلی استر و ویسکوز صحبت نمودیم و آن ها را با هم مورد مقایسه قرار دادیم

در ادامه این متن در مورد لاکرا توضیح خواهیم داد به طور کلی باید گفت:

لاکرا یکی از پارچه های لوکس و گران قیمت می باشد. این پارچه که جز پارچه های نیمه براق است و در شکل ها و رنگ های گوناگون ساخته می شود و این توانایی وچود دارد که در گروه پارچه های کت و شلوار های مجلسی مورد طبقه بندی قرار بگیرد .

1.این گونه پارچه در سمت عرضی مورد کشش واقع می شود و به همین علت است که سبب استحکام بیشتر این گونه پارچه شده و به عنوان مثال شلوارهای ساخته شده با این گونه پارچه زانو هایشان دارای خرابی نخواهند شدو حتی آن ها از فرم همیشگی خود خارج نخواهند شد .
2.به طور معمول لباسی که با این پارچه مورد دوخت قرار می گیرد بسیار زیبا و شیک و حالت محکم در بدن ایجاد می نماید.
3.این گونه پارچه این روزها برای دوخت انواع ساپورت ها بسیار مورد توجه قرار می گیرد و تعداد زیادی از ساپورتهای موجود در بازار از این گونه پارچه تولید می شوند.

در کشور ما پارچه هایی که از این جنس ساخته نمی شوند و تولیدی های دورنی هم از کشور نزدیک و همسایه یعنی کشور ترکیه این پارچه را وارد می نمایند و از آن استفاده های زیادی به عمل می آورند.

نخ لاکرا

نخ لاکرا

نخ لاکرا

پارچه ای با توانایی های عالی کشانی است که به طور معمول در ساخت لباس های گوناگون زنانه کاربردهای فراوانی دارد ، این پارچه از الیاف مصنوعی ساخته شده که بسیار محکم تر از لاستیک طبیعی هستند و مقاومت بسیار خوبی در مقابل عوامل محیطی از خود نشان می دهد.
الیاف لاکرا برای نخستین بار در سال ۱۹۵۸ به وسیله شیمیدان آمریکایی جوزف لرزد اختراع و کسف شد و در سال های آینده به صنعت نساجی وارد شد و از آن در ساخت گونه های مختلف پارچه ها استفاده به عمل می آمد.

اسپندیکس به معنای گسترش یابنده می باشد و دلیل این نوع نامگذاری توانایی کشسانی بسیار خوب این پارچه می باشد به گونه ای که تا پنج برابر اندازه اصلیحو خود کش خواهد آمد و هیچ صدمه ای به بافت پارچه وارد نخواهد کرد، به همین دلیل از این نوع الیاف در صنعت پارچه جهت ساخت انواع  مختلف لباس ها استفاده به عمل می آورند به این دلیل که به هر مقدار که کش بیاید

دوباره به حالت نخست خود باز خواهد گشت. حتی اگر این نوع پارچه را با آب بسیار داغ بشویید و آویزان نمایید بعد از خشک شدن مشاهده خواهید کرد که هیچ تغییری در اندازه و سایز و بافت آن به وجود نیامده است.گونه های مختف لباس هایی که در ساخت آنها از لاکرا استفاده به عمل می آید عبارتند از:انواع لباس و پوشاک های ورزشی مثل کمربند،  لباس کشتی گیران، دستکش های مختلف، انواع جوراب ها، ساق پوش ها، باندهای کشی که مخصوص ارتوپدی هستند، لباس های مخصوص قایقرانی، شلوارهای جین چسبنده، شلوار مخصوص اسکی، زیر شلواری های گوناگون، مایوهای مناسب جهت حمام کردن، شلوارهای تنگ و بسیاری لباس های دیگر.

لاکرا برای ساخت گونه های مختلف لباس به طور معمول با پنبه یا پلی استر ترکیب خواهد شد و یک پارچه که دارای بافت بسیار محکمی است تولید می شود.همینطور پنبه به علت طبیعی بودن، در درون الیاف آن منافذی یا منفذ هایی به وجود می آید که هوا به وسیله آن ها در آن رفت و آمد می نماید و این مورد سبب خارج شدن گرما از بدن فرد و به وجود آمدن عایق های حرارتی در بافت پارچه خواهد شد.

به همین دلیل گرمای هوا در فصلهای گرم سال به لباس وارد نشود و یا در فصل های سرد سال، سرمای بیرون به دورن لباس وارد نمی شود، پس در کل فرد احساس سرما نخواهد کرد و همین رفت و آمدهای هوا در بافت آن سبب پیشگیری از بوی بد عرق بدن خواهد شد و این مورد سبب حس خوشایندی به فرد در هنگام بهره بردن از لباس را می دهد اما یک عیبی که باید یه آن اشاره ای بنماییم دوام کم آن و کشی نبودن این گونه پارچه ها است.

سایت ایران پلی استر شما را در خرید نخ راهنمایی می کند.

ویژگی های پارچه تریکو نخ لاکرا اعلا

نخ لاکرا

نخ لاکرا

1.آیا از بهره بردن از پوشاک با الیاف مصنوعی که کاملا هم ضرر و زیان خاص خود را دارند احساس خستگی می نمایید؟

2.آیا با پارچه تریکو پنبه لاکرا آشنایی دارید؟

3.آیا از ویژگی های پارچه تریکو پنیه لاکرا اعلا اطلاعاتی دارید؟

این روز ها دیگر همه از ضررهای پارچه های الیاف مصنوعی آگاهی دارند و به طور معمول همه مردم آگاهی دارند که چه صدماتی بر بدنشان به وجود خواهد آمد،این مورد سبب شده نگاه بیشتر انسان ها به بهره بردن از پارچه های پنبه یا همان نخی بیفتد که باید در این مورد گفت که نکات مثبت بسیار زیادی دارد این مورد سبب شده است که تعداد زیادی از انسان ها در پی پارچه پنبه ای یا نخی بگردند و این مورد سبب زیاد شدن تقاضاها شده و به همین علت بسیاری از تولید کنندگان پارچه تریکو اقدام به تولید پارچه های مختلف پنیه ای کردند.

اما این سوال به وجود می آید که نمی شود الیاف پنیه را به تنهایی مورد استفاده قرار داد به همین دلیل باید در پی یک الیاف خوب با پنبه باشند چرا که در پارچه های تریکو باید که ویژگی کشی آن حفظ شود به همین علت باید به دنبال الیافی باشند که به پنیه حالت کشسانی را اهدا کند و به نتیجه خوبی رسیدند که می توان از الیاف لاکرا پنیه را تولید نمود، ترکیب نمودن این دو الیاف سبب حفظ ویژگی کشی بودن و همچنین از برتری های الیاف پنیه هم می باید بهره به عمل آورد.

خاصیت های پارچه تریکو پنبه لاکرا چه هستند؟

نخ لاکرا

نخ لاکرا

1.همانطور که در گذشته در این مورد گفتیم پنبه به علت طبیعی بودن،در درون الیاف آن منافذی یا منفذ هایی هستند که هوا می تواند در آن ها رفت و آمد نماید و این مورد سبب خروج گرما از بدن فرد و ایجاد عایق حرارتی در بافت پارچه خواهد شد به همین علت گرمای اطراف در فصل های گرم سال به لباس وارد نشده و یا در فصل های سرد سال، سرمای بیرون از لباس وارد نمی شود، پس در کل انسان احساس سرما نخواهد کرد و این رفت و آمدهای  هوا در بافت آن سبب جلوگیری از بوی بد عرق بدن فرد شده که همین مورد سبب به وجود آمدن حس خوبی به فرد در هنگام استفاده از لباس می شود.

2.یک ایراد که باید به آن هم اشاره ای داشته باشیم میزان کم دوام و کشی نبودن این گونه الیاف می باشد که با در این مواقع با ترکیب نمودن لاکرا در بافت پارچه تریکو حالت کششی و دوام را به این گونه پارچه اضافه نمود. این دو الیاف سازگاری مناسبی با همدیگر دارند و باید گفت که پارچه تریکو بسیار با کیفیتی به وجود می آورند.

پارچه تریکو پنبه لاکرا باکیفیت را چگونه باید تشخیص داد؟

نخ لاکرا

نخ لاکرا

برای تشخیص دادن باید که به گونه تولید نخ های به کار گرفته در آن ها دقت نمود و بهتر است که در هنگام خریدن از فروشنده سوالاتی نمود، که یکی از این سوالات، گونه نخ به کار گرفته در پارچه می باشد که اصلی ترین آنها نخ اپن و شانه شده سوپر و شانه شده رینگ می باشد که نخ اپن بی کیفیت ترین آن ها می باشد. که به طور معمول از آن جهت تولید لباس  زیر بهره به عمل آورده می شود به علت اینکه پنبه ای در آن به کار گرفته می شود از دیگر نخها قیمت بسیار کمتری دارد پارچه ای به دست می آید که قیمت پایین تری دارد و برای لباس های زیر که از پنبه بهره می برند هم ارزان باشد گزینه مناسبی به نظر می رسد.

 برای اطلاع از خرید و فروش نخ به صفحه اصلی سایت ایران پلی استر مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست